Ogromna kolejka przed konsulatem w Splicie. Znamy wyniki gosowania w Chorwacji

Do lokali wyborczych Polacy udali si tumnie nie tylko w kraju, ale i za granic. W niedziel internet obiegy zdjcia ogromnej kolejki, ktra ustawia si przed konsulatem w Splicie. Na stronie PKW pojawiy si oficjalne wyniki gosowania w Chorwacji, gdzie w II turze zagosowao ponad 4 tys. Polakw.

W Splicie Rafał Trzaskowski uzyskał ogromną przewagę - zagłosowały na niego 2754 osoby (86,47 proc.). Na Andrzeja Dudę głos oddało 431 wyborców (13,53 proc.). Natomiast w okręgu utworzonym w polskiej ambasadzie w Zagrzebiu urzędujący prezydent uzyskał 138 głosów (15,42 proc.), a Trzaskowski 757 (84,58 proc.).

Głosowanie w Splicie przeciągnęło się do późnych godzin nocnych. Przed Konsulatem Honorowym RP zlokalizowanym przy ulicy Istarskiej przez cały dzień stała ogromna kolejka chętnych do oddania głosu. 

- Muszę przyznać, że nas również zaskoczyła duża liczba zarejestrowanych. W ciągu dnia oczekujemy około trzech tysięcy polskich obywateli, którzy są w Dalmacji i zarejestrowali się do głosowania. W pierwszej turze zarejestrowało się 390 polskich wyborców - powiedział w rozmowie z serwisem dalmatinskiportal.hr konsul honorowy RP w Splicie Josip Roglić.

W Splicie głos oddał m.in. Robert Makłowicz, krytyk kulinarny i autor programów telewizyjnych. "Głos oddany w Splicie po siedmiu godzinach stania w morderczym upale, stania wraz z tysiącami innych też chcących ów głos oddać. Widziałem wielkie tłumy życzliwych, radosnych i uprzejmych ludzi, mimo niedogodności poważnie traktujących swe powinności wobec kraju ojczystego. Taka energia prędzej czy później dobre owoce przynieść musi. Dziękuję bez wyjątku tym wszystkim, którzy tam byli. Niezależnie od ostatecznych wyników było to przeżycie niezapomniane" - napisał na Facebooku Makłowicz. 

Zobacz wideo Czy za granicą wszyscy zdążyli zagłosować?

W niedzielę przewodniczący PKW Sylwester Marciniak nie wykluczył, że oficjalne wyniki wyborw mogą być znane już w poniedziałek. Pierwsza poniedziałkowa konferencja PKW odbędzie się o godz. 8.