Zagraniczne media piszą o wyborach w Polsce. "Zwycięstwo Dudy zwiastuje kontrowersyjne zmiany"

Niedzielne wybory prezydenckie w Polsce komentowane są przez zagraniczne media. Dziennikarze podkreślają, że przewaga między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim jest bardzo niewielka. Zaznaczają także, że pod rządami PiS Polska weszła na "kurs kolizyjny z Unią Europejską". Piszą także o reformie sądownictwa, niszczeniu demokracji, a także porównywaniu LGBT do komunizmu.

"The Guardian" pisze o "malutkiej" przewadze Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim. Jak zaznacza, wynik wyborów jest "kluczowy dla kierunku Polski i jej relacji z resztą Europy".

Duda jest sprzymierzony z partią rządzącą, a jego zwycięstwo zapewni PiS kontrolę nad większością władzy przez kilka kolejnych lat, umożliwiając mu kontynuowanie programu, który zniszczył praworządność i sądownictwo, stawiając Polskę na kursie kolizyjnym z UE

- zauważa "The Guardian". W gazecie czytamy również, że jeśli wygra Trzaskowski, to będzie miał do dyspozycji weto, które może zablokować działania PiS-u, a także "przedstawi bardziej liberalne i proeuropejskie oblicze Polski".

"Zwycięstwo Dudy zwiastuje kontrowersyjne zmiany"

BBC News z kolei pisze o "wątłej" przewadze starającego się o reelekcję prezydenta nad włodarzem Warszawy.

Głosowanie było powszechnie postrzegane jako walka o przyszłość kraju, a także napięte stosunki z Unią Europejską. (...) Zwycięstwo Dudy zwiastuje kontrowersyjne zmiany w sądownictwie i ciągły sprzeciw wobec aborcji i praw gejów

- podkreśla serwis. Brytyjskie medium zauważa, że Trzaskowski reprezentuje "bardziej postępowy program i aktywną rolę w Unii Europejskiej".

Portal Euronews podkreśla z kolei, że sondażowe wyniki "zwiastują niewielkie zwycięstwo" urzędującego prezydenta. Zaznacza, że decydujące dla ostatecznych wyników mogą być dane z zagranicy.

Wynik głosowania będzie znaczący dla kraju, który został spolaryzowany przez obecny rząd kierowany przez sojuszników Dudy, partię Prawo i Sprawiedliwość

- czytamy na portalu. Euronews pisze, że PiS jest doceniany przez Polaków za programy społeczne, ale jednocześnie krytykowany za "pogłębianie rozłamów społecznych poprzez atakowanie mniejszości, takich jak Żydzi i społeczność LGBT, a także za niszczenie demokracji".

CNN podkreśla, że Andrzej Duda już ogłosił zwycięstwo, mimo iż nie ma jeszcze oficjalnych wyników. Serwis pisze także o "nacjonalistycznej partii rządzącej", która od 2015 roku prowadzi "politykę populistyczną". Stwierdza, że prezydent w swojej kampanii skoncentrował się na LGBT i przypomina jego słowa o "ideologii gorszej od komunizmu". 

Radykalne reformy w sądach i stanowisko w kwestiach LGBT, popierane przez Dudę, już wprowadziły Polskę na kurs kolizyjny z Unią Europejską

- pisze CNN. I Podkreśla, że jeśli Duda wygra, "prawdopodobnie będzie podążał tą samą drogą".

Druga tura wyborów prezydenckich

Wciąż czekamy na oficjalne dane Państwowej Komisji Wyborczej. W sondażu late poll ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda uzyskał poparcie wynoszące 51 proc. Rywalizujący z nim kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski otrzymał 49 proc. Dane pochodzą z 90 proc. komisji wyborczych.

Na godz. 8:00 zapowiedziano konferencję PKW.

Zobacz wideo Rafał Trzaskowski dziękuje rodzinie za wsparcie
Więcej o: