Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Sondaż late late poll: Duda wyprzedza Trzaskowskiego o 2 punkty

Andrzej Duda - 51 proc., Rafał Trzaskowski - 49 proc. - takie wyniki sondażu late late poll Ipsos podała tuż przed godz. 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek telewizja TVP Info. Wcześniejszy sondaż opublikowany ok. północy wskazywał 1,6 punktu procentowego przewagi Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim.

Z sondażu late late poll Ipsos dla TVN, TVP i Polsatu wynika, że prezydent Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich uzyskał 51 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski - 49 proc. Błąd sondażu to +/- 1 punkt procentowy. Dane te uwzględniają oficjalne wyniki z 90 proc. lokali, w których przeprowadzano badanie w trakcie drugiej tury wyborów prezydenckich.

Badanie late poll z 90 proc. komisjiBadanie late poll z 90 proc. komisji Fot. Gazeta.pl

Przypomnijmy: w sondażu late poll opublikowanym ok. północy wynik Andrzeja Dudy wyniósł 50,8 proc., a Rafała Trzaskowskiego - 49,2 proc. Wyniki sondażu exit poll podane o godz. 21 wskazywały na 0,8 punktu procentowego przewagi Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim.

Sondaże Ipsos nie uwzględniają głosów wyborców z zagranicy.

Zobacz wideo Bortniczuk: Wydaje się, że są powody do zadowolenia, ale czekamy na ogłoszenia PKW

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Sondaże exit poll i late poll

Sondaż exit poll prowadzony jest w czasie trwania głosowania. Ankieterzy realizujący to badanie stoją przed losowo wybranymi lokalami wyborczymi i proszą wychodzące z nich osoby, aby wzięły udział w ankiecie, w której pytane są o to, na kogo zagłosowały.

Błąd statystyczny w przypadku badania exit poll wynosi ok. 2 punkty procentowe. Wyniki exit poll ogłaszane są zaraz po końcu ciszy wyborczej, a więc o godzinie 21.

Badania late poll prowadzi się po zakończeniu głosowania. Ankieterzy nie kończą pracy i udają się do komisji wyborczych, aby zebrać w nich cząstkowe wyniki wyborów. Na ich podstawie tworzona jest kolejna prognoza wyników wyborów. W tym przypadku błąd statystyczny wynosi około 1 punktu procentowego.

Więcej o: