Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Sondaż late poll: Duda zwiększa przewagę nad Trzaskowskim

50,8 proc. dla prezydenta Andrzeja Dudy, 49,2 proc. dla Rafała Trzaskowskiego - to wyniki sondażu late poll Ipsos, który został około północy zaprezentowany w TVN24. Oznacza to, że przewaga urzędującego prezydenta wobec kontrkandydata zwiększyła się w porównaniu do opublikowanego o godz. 21 sondażu exit poll.

Z sondażu late poll Ipsos dla TVN24 wynika, że prezydent Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich uzyskał 50,8 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski - 49,2 proc. Błąd sondażu to +/- 2 punkty procentowe.

Przypomnijmy: w sondażu exit poll opublikowanym o godz. 21 Andrzej Duda uzyskał wynik na poziomie 50,4 proc., a Rafał Trzaskowski - 49,6 proc. Wyniki sondażu late poll ogłoszone ok. północy zawierają oficjalne wyniki z 50 proc. lokali, w których przeprowadzano badanie.

Kolejne dane zostaną ogłoszone ok. godz. 2 w nocy.

Zobacz wideo Bortniczuk: Wydaje się, że są powody do zadowolenia, ale czekamy na ogłoszenia PKW

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Sondaże exit poll i late poll

Sondaż exit poll prowadzony jest w czasie trwania głosowania. Ankieterzy realizujący to badanie stoją przed losowo wybranymi lokalami wyborczymi i proszą wychodzące z nich osoby, aby wzięły udział w ankiecie, w której pytane są o to, na kogo zagłosowały.

Błąd statystyczny w przypadku badania exit poll wynosi ok. 2 punkty procentowe. Wyniki exit poll ogłaszane są zaraz po końcu ciszy wyborczej, a więc o godzinie 21.

Badania late poll prowadzi się po zakończeniu głosowania. Ankieterzy nie kończą pracy i udają się do komisji wyborczych, aby zebrać w nich cząstkowe wyniki wyborów. Na ich podstawie tworzona jest kolejna prognoza wyników wyborów. W tym przypadku błąd statystyczny wynosi około 1 punktu procentowego.

Więcej o: