Wybory prezydenckie 2020. Co to jest late poll? Kiedy wyniki sondażu?

Znamy już wyniki exit poll i oczekujemy na dane kolejnego sondażu - late poll. Jak przeprowadzane jest to badanie? Kiedy zostaną ogłoszone wyniki late poll? Przykład pierwszej tury wyborów 2020 pokazuje, że poczekamy na nie do nocy.

Late poll to badanie, które nazywane jest czasem "późnym sondażem". Podobnie jak exit poll jest ono wykonywane w dniu wyborów, ale w odróżnieniu od niego - już po zakończeniu głosowania. Tworząc sondaż late poll, ankieterzy odwiedzają losowo wybrane komisje i zbierają dane na temat cząstkowych wyników wyborów. Ipsos podaje, że w przypadku sondażu exit poll błąd statystyczny wynosi ok. 2 pkt. proc. W badaniach late poll wynosi on mniej więcej 0,5 pkt. proc.

Wybory prezydenckie 2020. Wyniki wyborów. Sondaż exit poll: Duda - 50,4 proc., Trzaskowski - 49,6 proc.Wybory prezydenckie 2020. Wyniki wyborów. Sondaż exit poll: Duda - 50,4 proc., Trzaskowski - 49,6 proc. Wybory prezydenckie 2020. Wyniki wyborów. Sondaż exit poll: Duda - 50,4 proc., Trzaskowski - 49,6 proc.

Wyniki late poll. Kiedy je poznamy? Kiedy oficjalne wyniki?

Wyniki sondażu late poll spłyną najprawdopodobniej w nocy z niedzieli na poniedziałek. Po pierwszej turze wyborów prezydenckich 2020 poznaliśmy je tuż po godzinie pierwszej. Możemy się spodziewać, że tak samo będzie i tym razem. Trzeba jednak pamiętać, że wyniki late poll to nadal tylko wyniki sondażowe.

To, kto został oficjalnym zwycięzcą, ogłosi Państwowa Komisja Wyborcza. Możliwe, że stanie się to już w poniedziałek, chociaż wysoka frekwencja i duże zainteresowanie głosowaniem za granicą mogą sprawić, że na ogłoszenie końcowych wyników będziemy musieli poczekać nieco dłużej - nawet do wtorkowego wieczora. Warto też przypomnieć, że przez trzy dni od ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą można zgłaszać protesty wyborcze. Jeżeli Sąd Najwyższy uzna je za zasadne, wynik ogłoszony przez PKW może jeszcze ulec zmianie.

Zobacz wideo Wieczór wyborczy Gazeta.pl. Goście: Leszczyna, Belka, Bortniczuk
Więcej o: