TVP Info czaruje z sondażami. Pokazuje badanie sprzed ciszy wyborczej. "Wyniki zbliżone do oficjalnych"

Sondaż exit poll nie wskazuje jasno zwycięzcy II tury wyborów prezydenckich, ale w TVP Info pojawiło się inne badanie, w dodatku sprzed ciszy wyborczej. W tym sondażu Andrzej Duda wygrywa zdecydowanie, a dziennikarz telewizji Michał Adamczyk dowodził, że to sondaż Indicator "miał wyniki najbardziej zbliżone do oficjalnych".

II tura wyborów prezydenckich zakończona, jednak nie ma oficjalnych wyników z Państwowej Komisji Wyborczej. A bez tych się nie obejdzie, ponieważ sondaż exit poll IPSOS nie przesądza, kto zwyciężył. Andrzej Duda ma w nim 50,4 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski 49,6 proc. Różnica jest więc zbyt mała, by wskazać zwycięzcę.

Mimo tych wątpliwości, w TVP Info można było zobaczyć paski "Andrzej Duda wygrywa wybory". Jednocześnie w portalu informacyjnym TVP podano wyniki... Jeszcze jednego sondażu.

Wybory prezydenckie 2020. TVP Info daje drugi sondaż dla "Wiadomości" sprzed ciszy

Prowadzący Michał Adamczyk ogłosił, że widzowie TVP Info zobaczą jeszcze jeden sondaż, "dotąd niepublikowany". - Bo realizowany w czwartek i piątek tuż przed ciszą wyborczą. To jest sondaż Indicator dla "Wiadomości" - powiedział. Po czym zaznaczył, uzasadniając, dlaczego w ogóle wzięto ten sondaż pod uwagę:

I teraz uwaga, bo to właśnie ta firma przed I turą (wyborów prezydenckich - red.) pokazała badanie bardzo zbliżone do oficjalnych wyników.

Widzowie TVP Info zobaczyli więc sondaż Indicator dla "Wiadomości", z którego wynika, że Duda ma 51,9 proc., a Trzaskowski - 48,1 proc. Prezentując go Adamczyk zaznaczał, że ten sondaż okazał się "bardzo precyzyjnym sondażem dwa tygodnie temu".

Jeśli znów będzie precyzyjny, tak jak dwa tygodnie temu, no to możemy spodziewać się podobnego wyniku. Prezydent Andrzej Duda prowadzi w II turze wyborów prezydenckich zarówno w badaniu exit poll, jak i w najnowszym sondażu Indicator. Różne są tylko rozmiary tego zwycięstwa

- zaznaczył Adamczyk.

Zobacz wideo Trzaskowski: Jestem przekonany, że zwyciężymy
Więcej o: