Wybory 2020. Zaskakujące słowa Kingi Dudy o nienawiści. "Mam dysonans poznawczy"

Podczas wieczoru wyborczego Andrzeja Dudy głos zabrała jego córka, Kinga. Z jej ust padły słowa o nienawiści, które wyraźnie kontrastują z tym, w jakiej atmosferze prowadzona była kampania urzędującego prezydenta.

Po zakończonym głosowaniu w wyborach prezydenckich 2020 rozpoczął się wieczór wyborczy Andrzeja Dudy w Pułtusku. Prezydent Polski dziękował obywatelom za wysoką frekwencję i cieszył się z sondażowego zwycięstwa. Podziękował też swojemu sztabowi i politykom Zjednoczonej Prawicy oraz członkom swojej rodziny, w tym córce Kindze, która zabrała głos i wypowiedziała dość zaskakujące słowa.

- Niezależnie od tego, kto wygra wybory, chciałabym zaapelować do państwa, aby nikt w naszym kraju nie bał się wyjść z domu. Ponieważ niezależnie od tego, w co wierzymy, jaki mamy kolor skóry, jakie mamy poglądy, jakiego kandydata popieramy i kogo kochamy, wszyscy jesteśmy równi i wszyscy zasługujemy na szacunek. Nikt nie zasługuje na to, aby być obiektem nienawiści, absolutnie nikt. Szanujmy się  - powiedziała córka prezydenta.

Kinga Duda mówiła o nienawiści. "Brzmiało jak słowa skierowane do LGBT"

Wypowiedź Kingi Dudy wywołała falę komentarzy w social mediach. Reporter RMF FM Patryk Michalski napisał na Twitterze: "Brzmiało jak słowa skierowane do LGBT po ostrej kampanii, ale nie padło wprost". Żaneta Gotowalska z "Gazety Wyborczej" stwierdziła z kolei, że ma "pewien dysonans poznawczy". Podobne wrażenie odniosło wielu anonimowych komentatorów.

Podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi 2020 Andrzej Duda i politycy Zjednoczonej Prawicy wielokrotnie atakowali środowisko LGBT, m.in. mówiąc, że to nie ludzie, a ideologia. Taka narracja poskutkowała np. atakami na osoby nieheteroseksualne. W Warszawie doszło także do przypadku "naznaczenia" domu osób LGBT. Nieprzychylna im osoba napisała przy ich oknie "Je**ć LGBT" i narysowała strzałki wskazujące na ich okno. 

Zobacz wideo Politycy PiS uderzają w LGBT. Rzecznik Praw Obywatelskich reaguje
Więcej o: