Wybory 2020. W TVP już ogłoszono triumf Andrzeja Dudy. A IPSOS mówi, że "zwycięzcy nie da się wskazać"

Wyniki wyborów prezydenckich 2020 wciąż są nieprzesądzone. O godzinie 21 podano wyniki exit poll, z których wynika, że Andrzej Duda zdobył 50,4 procent głosów, a Rafał Trzaskowski - 49,6 procent. Pracownia Ipsos poinformowała, że różnica jest tak mała, że "zwycięzcy nie da się wskazać" - potrzebne jest zliczenie głosów. Tymczasem w TVP Info ogłoszono już jednak, że "Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie".

Tegoroczne wybory prezydenckie są wyjątkowe - kandydaci do ostatniej chwili szli w sondażach łeb w łeb, a po ogłoszeniu wyników exit poll o godzinie 21 okazało się, że różnice są tak minimalne, że potrzebny jest dodatkowy czas, by wskazać zwycięzcę.

Zobacz wideo Trzaskowski: Jestem przekonany, że zwyciężymy

Wyniki wyborów wciąż nieprzesądzone. Telewizja Publiczna już ogłosiła zwycięzcę

Pracownia Ipsos przygotowująca sondaż exit poll dla TVN 24 poinformowała, że Andrzej Duda zdobył 50,4 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 49,6. Jak wskazała pracownia, oznacza to, że na ten moment wynik "nie pozwala na wskazanie zwycięzcy" - potrzebne jest dalsze zliczanie głosów. Różnica między kandydatami wynosi jedynie 0,8 pkt procentowego, a margines błędu wynosi aż 2 punkty procentowe.

Tymczasem w telewizji TVP Info ogłoszono już zwycięzcę wyborów prezydenckich. Na pasku informacyjnym pojawił się napis: "Andrzej Duda wygrywa wybory". - Cieszę się z mojego zwycięstwa, na razie sondażowego, ale co do ostatecznych wyników, to jak państwo widzieli, jeszcze mi urosło, jak to mówią - powiedział z kolei Andrzej Duda podczas wystąpienia po godzinie 21.

Kandydat KO wyraził nadzieję, że wynik "przechyli się" jeszcze na jego stronę.

Ta noc będzie nerwowa dla wszystkich w Polsce, ale jestem przekonany, że jak zliczymy głos do głosu, to wygramy. Jeszcze przez cały czas trwa głosowanie [tam, gdzie wybory ustawili się w kolejkach przed lokalami wyborczymi -red.], na pewno z godziny na godzinę wyniki będą coraz lepsze

- powiedział podczas przemówienia po ogłoszeniu wyników exit poll Rafał Trzaskowski. 

Oficjalne wyniki głosowania Państwowa Komisja Wyborcza poda najwcześniej w poniedziałek w godzinach wieczornych.

Więcej o: