Wybory 2020. Łukasz Szumowski o nowych zasadach głosowania w lokalach wyborczych

Minister zdrowia po raz kolejny zapewniał, że głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich jest bezpieczne, mimo epidemii koronawirusa. Łukasz Szumowski przypomniał też o zasadach sanitarnych, jakie obowiązują wyborców i członków komisji podczas przebywania w lokalu wyborczym.

Łukasz Szumowski w Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił, że głosowanie w wyborach jest bezpieczniejsze niż wyjście do sklepu. Minister zdrowia zaznaczył, że w lokalach wyborczych zasady sanitarne są restrykcyjnie przestrzegane przez członków komisji.

Zasady głosowania w lokalach wyborczych podczas II tury wyborów prezydenckich

Polityk przypomniał, że wyborcy zobowiązani są do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego, które wyszczególnione zostały w specjalnym rozporządzeniu. Trzeba mieć założoną maseczkę na twarz, a do głosowania można przystąpić po zdezynfekowaniu rąk. Wyborcy powinni też zachować dystans, np. stojąc w kolejkach do lokalu.

W drugiej turze wyborów prezydenckich resort zdrowia wprowadził dodatkowe zmiany. 12 lipca pierwszeństwo w głosowaniu będą miały osoby powyżej 60 lat, opiekunowie z dziećmi poniżej trzech lat, kobiety w ciąży oraz osoby z niepełnosprawnościami. - Chcemy, by każdy miał równe szanse - wyjaśnił Łukasz Szumowski. 

- Coraz więcej osób jest już odpornych, bezpiecznych. Swoją drogą liczba osób chorych w populacji jest bardzo, bardzo mała - zaznaczył dalej minister zdrowia

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7 do 21. Wyborcy mogą na głosowanie zabrać swoje długopisy oraz jednorazowe rękawiczki. 

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?
Więcej o: