Wybory prezydenckie 2020. Dla niezdecydowanych przygotowano 500 cytatów obu kandydatów

Przed II turą wyborów Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski próbują przekonać do siebie elektoraty kandydatów, którzy nie uczestniczą już w wyborczym wyścigu. O wyniku mogą zdecydować też ci wyborcy, którzy 28 czerwca pozostali w domu. Niezdecydowanym z pomocą przychodzi portal MamPrawoWiedzieć.pl, gdzie zebrano blisko 500 wypowiedzi obu kandydatów na tak istotne tematy jak ustrój państwa, polityka zagraniczna, służba zdrowia, ekologia czy związki partnerskie.

W I turze wyborów prezydenckich wystartowało 11 kandydatów. Do wyborczej dogrywki, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę 12 lipca, przeszli urzędujący prezydent Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W I turze wyborów frekwencja wyniosła aż 64,7 proc., co oznacza, że do lokali wyborczych poszło blisko 19,5 miliona Polaków. W domach pozostało 10 milionów uprawnionych do głosowania. Duda i Trzaskowski biją się więc nie tylko o elektoraty innych kandydatów, ale również o tych, którzy będą głosować po raz pierwszy w tych wyborach. 

Zobacz wideo „To są najbardziej nieprzewidywalne wybory od roku 2005”

Tym, którzy wahają się na kogo przekierować swój głos lub zastanawiają się, czy warto tym razem udać się lokalu wyborczego, z pomocą przychodzi portal MamPrawoWiedziec.pl, gdzie znajdziemy nie tylko biografie kandydatów, ale i szczegółowe zestawienie ich poglądów. 

Na stronie możemy rozwiązać w quiz, a odpowiedziami na poszczególne pytania są cytaty z obu kandydatów. Możemy więc porównać poglądy, ale i obietnice Dudy i Trzaskowskiego w takich kwestiach jak: ustrój państwa, bezpieczeństwo, polityka zagraniczna, ekologia, służba zdrowia czy edukacja. Możemy też - na podstawie wypowiedzi z programów telewizyjnych czy wieców - poznać ich zdanie o związkach partnerskich czy pożądanym kształcie relacji państwo-kościół. Poniżej dwa przykłady:

"Unia Europejska postawiła sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. W 2050 r. węgiel w Polsce..."

Duda: "Mamy gospodarkę energetyczną opartą na węglu, mamy ten węgiel w Polsce i tego nie da się zmienić od tak. To jest powolny proces, który pewnie będzie trzeba realizować, ale zdroworozsądkowo – tak, żeby ludzie nie tracili pracy, tak, żeby poziom życia ludzi się nie obniżał. To jest powolny proces, który będzie realizowany konsekwentnie, ale spokojnie, a przede wszystkim tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo" (źródło: prezydent.pl). 

Trzaskowski: "Węgiel powinien przestać być głównym źródłem energii, a w jego miejsce powinny wejść polskie źródła energii odnawialnej [...] Będę domagał się od rządu przyjęcia unijnego Zielonego Ładu dla Polski i rozpoczęcia stopniowego odejścia od spalania węgla, do 2030 r., w gospodarstwach domowych, a do 2040 r. w elektroenergetyce, przy równoczesnym stworzeniu atrakcyjnych miejsc pracy dla osób związanych z przemysłem wydobywczym" (źródło: formularz MPW).

"Trwa dyskusja nad formalizacją związków osób tej samej płci. Uważam, że właściwym rozwiązaniem tej kwestii będzie..."

Duda: "Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Tak jest napisane w naszej konstytucji i taką właśnie rodzinę powinno wspierać polskie państwo. Jestem tutaj absolutnie jednoznacznie nastawiony. To są nasze zapisy konstytucyjne. W związku z tym nic innego małżeństwem być nie może, ani niczym podobnym do małżeństwa" (źródło: radiomaryja.pl). 

Trzaskowski: "Mówię jasno: jestem za związkami partnerskimi jak olbrzymia większość Polek i Polaków. Bardzo żałuję, że tego typu rozwiązania nie zostały wcześniej przyjęte" (źródło: polsatnews.pl). 

Po wyborze każdej z odpowiedzi możemy przejść się na osobną stronę, gdzie zabrano jeszcze więcej wypowiedzi obu kandydatów na dany temat. W sumie tych cytatów jest blisko 500. 

Więcej o: