Wybory 2020. Karty do głosowania bez Rafała Trzaskowskiego? Stanowcza reakcja MSZ. "To fotomontaż"

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia przedstawiające rzekome karty do głosowania korespondencyjnego, które mieli otrzymać wyborcy przebywający poza Polską. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie zaprzeczyło ich autentyczności.

W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia kart wyborczych i pakietów do głosowania korespondencyjnego. Przed I turą wyborów prezydenckich niektóre osoby w ten sposób zgłaszały swoje wątpliwości np. co do prawidłowego wydrukowania kart czy braku na nich odpowiednich pieczęci. Zdjęcia pojawiały się, bo osoby głosujące korespondencyjne otrzymują pakiety wcześniej. 

Nie inaczej jest też przed II turą wyborów. Na jednej z udostępnionych ostatnio fotografii widać dwukrotnie wpisane nazwisko Andrzeja Dudy. To z kolei uniemożliwiałoby oddanie głosu na kandydata Koalicji Obywatelskiej. Karty do głosowania, na których dwukrotnie widnieje nazwisko prezydenta Dudy, mieli otrzymać Polacy w Oslo i Londynie.

Onet postanowił skontaktować się z ambasadą RP w Norwegii, z której rzekomo miały wyjść wadliwe pakiety wyborcze. Placówka zleciła rozwiązanie tej sprawy Ministerstwu Spraw Zagranicznych, które jasno stwierdziło, że "rozpowszechniane zdjęcia są nieprawdziwe" i że jest to "fotomontaż".  

- "Gratulujemy" (anonimowym) autorom fotomontażu - to "numer jeden" wśród najbardziej absurdalnych i szkodliwych fejków dotyczących #wybory2020. Żadna placówka na świecie nie wysyłała kart ze zdublowanym nazwiskiem jednego z kandydatów - napisano w komunikacie resortu na Twitterze. 

Zobacz wideo „To są najbardziej nieprzewidywalne wybory od roku 2005”