Sondaż. Czy głośna sprawa ułaskawienia przez prezydenta wpłynie na wynik wyborów? Polacy podzieleni

Uczestnicy sondażu przeprowadzonego przez SW Research zostali zapytani o to, czy sprawa ułaskawienia przez Andrzeja Dudę mężczyzny skazanego za znęcanie się i molestowanie córki będzie miała wpływ na wynik wyborów. Odpowiedzi podzielone były niemal po równo.
Zobacz wideo Andrzej Duda ułaskawił do tej pory 95 osób. Kogo?

Sondaż SW Research przeprowadzony został dla portalu rp.pl w dniach od 7 do 8 lipca. W ankiecie udział wzięło 800 osób powyżej osiemnastego roku życia. Badanym zadane zostało następujące pytanie: "Czy sprawa ułaskawienia przez prezydenta mężczyzny skazanego za znęcanie się nad córką i molestowanie jej będzie miała wpływ na Pani/Pana głos w wyborach?".

Sondaż. Czy ostatnie ułaskawienie prezydenta wpłynie na wynik drugiej tury wyborów prezydenckich?

36,7 proc. respondentów odpowiedziało, że decyzja o ułaskawieniu tego mężczyzny wpłynie na ich poparcie w wyborach. Nieco więcej, bo 38,3 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "Nie". Aż 14 proc. badanych nie wie, czy sprawa wpłynie na ich preferencję wyborczą. 6,7 proc. osób przyznało z kolei, że nie słyszało o sprawie, a 4,3 proc. ankietowanych zadeklarowało, że sprawa nie ma znaczenia, ponieważ nie wezmą udziału w wyborach.

- Ułaskawienie wywrze wpływ na decyzję wyborczą najczęściej u osób do 24 roku życia (42 proc.), badanych o dochodzie netto od 3001 do 5000 zł (45 proc.) i podobnego odsetka osób z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców - skomentowała wyniki badania Małgorzata Bodzon z SW Research.

Sprawa ułaskawienia mężczyzny skazanego za znęcanie się i molestowanie 11-letniej córki została po raz pierwszy opublikowana w "Rzeczpospolitej". Andrzej Duda ułaskawił skazanego wobec wyroku zakazującego mu zbliżanie się do córki na odległość mniejszą niż dwa metry (za pozostałe czyny mężczyzna odsiedział w więzieniu pełną karę). Prawo łaski miało zostać przyznane na podstawie wniosku samych pokrzywdzonych, które mieszkają ze sprawcą w jednym domu.

Więcej o: