Lubelskie. Ksiądz na pogrzebie mówił o wyborach. Jest komentarz kurii

Proboszcz parafii w Bobach mówił podczas pogrzebu o zbliżających się wyborach. Zasugerował nawet, na kogo należy zagłosować. Część żałobników była tym zbulwersowana. Stanowisko w sprawie zajęła kuria.

Zdarzenie, do którego doszło na jednym z pogrzebów w Bobach (woj. lubelskie), opisuje Dziennik Wschodni. Ksiądz Bogdan Kudelski, proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Bobach, żegnając zmarłego, mówił o wyborach prezydenckich 2020 i nawiązał do apelu metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

- Wystosował taki piękny apel przez internet, żeby ludzie, Polacy, nasi rodacy oddali głos na kandydata, który szanuje boże wartości - mówił ks. Kudelski.

Apel abp. Jędraszewskiego został opublikowany na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej. 

"W imię miłości do Ojczyzny i w duchu wielkiej za nią odpowiedzialności bardzo proszę Was wszystkich, także osoby starsze, które dobrze pamiętają czasy walki z Kościołem i jego nauczaniem, abyście w najbliższą niedzielę, 12 lipca br., jak najliczniej wzięli udział w II turze wyborów prezydenckich i zgodnie z właściwie ukształtowanym sumieniem opowiedzieli się za tym kandydatem na urząd prezydenta RP, którego polityczny program jest bliski nauce społecznej Kościoła ze względu na obronę fundamentalnej wartości życia oraz tradycyjnie pojmowaną instytucję małżeństwa i rodziny, a także troskę o zagwarantowanie rodzicom prawa do wychowywanie ich dzieci" - czytamy w dokumencie podpisanym przez metropolitę krakowskiego.

Zobacz wideo „To są najbardziej nieprzewidywalne wybory od roku 2005”

Kuria o słowach księdze na pogrzebie: Jest to przejaw odpowiedzialności za ład demokratyczny

Niektórzy żałobnicy byli zażenowani słowami ks. Kudelskiego. "Dziennik Lubelski" zapytał o opinię w tej sprawie przedstawiciela kurii lubelskiej.

- Jest to oczywisty przejaw odpowiedzialności za ład demokratyczny w Polsce i Kościół ma obowiązek o tym przypominać. Nie wskazując konkretnego kandydata, mamy też obowiązek przypominać, że wybieranie kandydatów realizujących program sprzeczny z nauczaniem Kościoła nakłada na katolika współodpowiedzialność za ewentualne antyewangeliczne działania z ich strony w przyszłości. Nasz rachunek sumienia powinien też obejmować tę sferę - powiedział  rzecznik lubelskiej kurii ks. Adam Jaszcz.

Duchowny zaznaczył jednocześnie, że "pogrzeb powinien być wolny od treści niezwiązanych z żałobą, nadzieją paschalną i osobą zmarłego" i nie każde miejsce i czas "jest właściwe do poruszania dowolnego tematu".