Wybory prezydenckie 2020. Czy prezydent i rząd powinny reprezentować różne ugrupowania? Są wyniki sondażu

Blisko połowa badanych uważa, że prezydent powinien reprezentować inne ugrupowanie polityczne niż rząd - wynika sondażu przeprowadzonego przez United Survey dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

W sondażu przeprowadzonym przez pracownię United Survey na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM respondentów zapytano o to, czy prezydent powinien być z innej opcji politycznej niż rząd. 48,5 proc. badanych opowiedziało się właśnie za takim kohabitacyjnym scenariuszem.

Za tym, by prezydent i rząd reprezentowali to samo ugrupowanie, opowiedziało się natomiast 32,9 proc. ankietowanych. Ponad 18 proc. biorących udział w badaniu wybrało odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć". 

Zobacz wideo Różnica w wyborach może być minimalna. „Żaden sztab nie powinien otwierać szampana”

Sondaż "DGP" i RMF FM. Prawie połowa badanych opowiada się za kohabitacją. Najwyższy odsetek wśród wyborców opozycji

Nie może dziwić, że to wśród wyborców Andrzeja Dudy występuje najwyższy odsetek zwolenników opcji, w której prezydent wywodzi się z tej samej partii co rząd (64 proc.). Wśród wyborców kandydatów opozycyjnych, w tym Rafał Trzaskowskiego, odmiennego zdania jest 83 proc. badanych.

"Te wybory są ostatnimi z całego cyklu, dlatego wiele osób może je postrzegać jako ostatnią szansę na przełamanie monopolu PiS" - ocenił w rozmowie z "DGP" dr Adam Gendźwiłła, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

W I turze wyborów prezydenckich zwyciężył ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda, na którego zagłosowało 43 proc. uprawnionych. Do II tury, która odbędzie się 12 lipca, wszedł również kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy uzyskał 30 proc. wszystkich oddanych głosów.

Więcej o: