Brzesko. Plakat Andrzeja Dudy na pomniku. "Czy Solidarność jest jeszcze zawodowym związkiem?"

Plakaty wyborcze rozwieszone w centrach miast czy na płotach prywatnych posesji to nieodłączny element każdej kampanii wyborczej. W Brzesku (woj. małopolskie) materiał wyborczy Andrzeja Dudy zawieszono jednak w miejscu, które powinno mieć możliwie najmniej wspólnego z toczącą się kampanią. Plakat umieszczono bowiem na pomniku Solidarności, tuż obok tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.

"Czy nie ma dla nich żadnej świętości? Zasad? Honoru? Plakat wyborczy w miejscu poświęconym ofiarom katastrofy smoleńskiej!!" - napisała na Facebooku europosłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Łukacijewska, która podzieliła się też zdjęciem pomnika Solidarności w Brzesku. Pomiędzy jego filarami znajduje się gablota, w której zwykle umieszczane są bieżące ogłoszenia NSZZ "Solidarność". Tym razem znalazł się tam plakat wyborczy urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. 

Co warte podkreślenia, w 2011 roku na jednym z filarów pomnika umieszczono tablicę poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej. 

Brzesko. Plakat Andrzeja Dudy na pomniku Solidarności. "Czy to jest jeszcze związek zawodowy związkiem, czy polityczna organizacja?"

Oburzenia faktem pojawienia się plakatu Dudy na pomniku Solidarności nie krył Bogusław Sambor, radny Rady Miejskiej w Brzesku. - Nie wyobrażam sobie, że na jakimkolwiek innym pomniku wybudowanym za publiczne pieniądze mogłyby wisieć wyborcze plakaty jakiegokolwiek kandydata. Warto przy okazji zastanowić się, czy Solidarność jest jeszcze zawodowym związkiem, czy polityczną organizacją? - mówił radny podczas ostatniej sesji rady miejskiej (cytat za portalem Temi.pl).

- Dostaję sygnały od oburzonych mieszkańców Brzeska, że w miejscu upamiętniającym ważne daty z historii kraju, umieszczono plakat promujący kandydata na prezydenta kojarzonego z jedną polityczną opcją - dodał Sambor. 

Zobacz wideo Michał Kobosko gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (8.07)
Więcej o: