Trzaskowski chce od Dudy informacji o ułaskawionych. TVN24: Skazani za znęcanie nad rodziną, morderstwo

Rafał Trzaskowski chce, by prezydent Andrzej Duda poinformował o szczegółach niektórych przypadków zastosowania prawa łaski. Prezydencki rzecznik Błażej Spychalski odsyła kandydata do strony internetowej. Jednak oficjalne uzasadnienia nie zawierają wielu informacji.

Rafał Trzaskowski zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o ujawnienie szczegółów dotyczących niektórych aktów łaski zastosowanych w czasie jego kadencji. Kandydat KO powiedział w środę na konferencji prasowej, że budzą one "dużo wątpliwości i pytań". 

Trzaskowski zwrócił się o ujawnienie informacji w sprawach "przede wszystkim trzech osób skazanych za handel narkotykami w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, trzech osób, które zostały skazane za znęcanie się nad rodziną oraz jednej osoby skazanej za morderstwo". - Ułaskawienia są bardzo ważnym elementem prezydentury i warto, żeby był przejrzysty - powiedział i dodał, że nie chodzi o dane osobowe, ale szczegółowe informacje o przestępstwach.  

Do apelu Trzaskowskiego odniósł się rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. W wypowiedzi cytowanej przez Onet stwierdził, że "wszelkie informacje o ułaskawieniach podjętych przez prezydenta Andrzeja Dudę są dostępne na stronie internetowej prezydenta".

Rzeczywiście na stronie prezydent.pl publikowane są informacje o zastosowaniu przez głowę państwa prawa łaski. Są to jednak krótkie komunikaty, zazwyczaj pozbawione szczegółów czy szerszego uzasadnienia. Np. uzasadnienie do zawieszenia wyroku więzienia dla osoby skazanej za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i rozbój uzasadnieniem są "względy humanitarne, a w szczególności: bardzo trudna sytuacja rodzinna i potrzeba zapewnienia dzieciom opieki oraz leczenia, pozytywna opinia środowiskowa, a także obecne wzorowe zachowanie osoby skazanej".

W głośnej ostatnio sprawie aktu łaski (dotyczyło zniesienia zakazu zbliżenia do pokrzywdzonych) dla skazanego za pedofilię szczegóły opisały media. W oficjalnym uzasadnieniu poinformowano, że prezydent "miał na uwadze względy racjonalności i celowości, a w szczególności fakt pojednania się skazanego z pokrzywdzonymi, zadośćuczynienie wyrządzonym krzywdom oraz obecne wzorowe zachowanie".

Portal tvn24.pl wyliczył, że prezydent ułaskawił w sumie 95 osób, zatem znacząco mniej niż jego poprzednicy.  To m.in. 15 skazanych za rozboje, 14 skazanych za oszustwa, siedmiu skazanych za zniesławienie, trzy osoby skazane za dystrybucję środków odurzających w ramach zorganizowanych grup przestępczych, trzy osoby skazane za znęcanie się nad rodziną, jedna osoba skazana za morderstwo i jedna osoba skazana za przestępstwo seksualne.

Zobacz wideo Andrzej Duda ułaskawił do tej pory 95 osób. Kogo?

Akt łaski wobec skazanego za pedofilię

Akty łaski prezydenta Dudy stały się tematem kampanii w związku ze sprawą ułaskawienia mężczyzny skazanego za molestowanie seksualne wobec swojej córki. "Rzeczpospolita" opisała, że prezydent skorzystał w marcu tego roku z prawa łaski wobec mężczyzny, który został skazany za "zgwałcenie małoletniego krewnego".

Później wyszły na jaw szczegóły tej sprawy: sprawca znęcał się nad córką, od kiedy ta skończyła siedem lat, a później, od jej 11. roku życia "wielokrotnie dotykał miejsca intymne" dziecka. Oprócz tego skazano go za znęcanie się nad partnerką. 

Mężczyzna odsiedział za to 4 lata. Do listopada 2021 roku obowiązywał wobec niego zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi, w tym zakaz zbliżania się na bliżej niż dwa metry. Ułaskawienie dotyczyło samego zniesienia tego zakazu. Zwróciły się o to do prezydenta zarówno córka mężczyzny (już jako osoba dorosła) oraz konkubina. Prezydent Andrzej Duda tłumaczył, że kobiety "w praktyce mieszkają ze skazanym w jednym domu". "To sprawa rodzinna. Wniosek popierały sądy i PG (Prokuratura Generalna - red.)" - przekonywał polityk.

Innym kontrowersyjnym ułaskawieniem był akt łaski dla obecnego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, a także jego byłych współpracowników z CBA, których skazano za przekroczenie uprawnień.

Więcej o: