Wybory 2020 - zmiany w II turze. Pierwszeństwo głosowania dla seniorów i kobiet w ciąży

Łukasz Szumowski już po pierwszej turze wyborów prezydenckich zapowiedział, że mogą nastąpić zmiany w sposobie organizacji głosowań 12 lipca. Powodem takiej decyzji miały być długie kolejki wyborców, którzy ustawiali się przed lokalami wyborczymi.

Zgodnie z opublikowanym w środę 8 lipca rozporządzeniem ministra zdrowia, niektóre osoby mogą liczyć na pierwszeństwo w głosowaniu w lokalach wyborczych. W II turze wyborów prezydenckich, które odbędą się już w niedzielę 12 lipca, niektórzy wyborcy nie będą musieli czekać w kolejce po kartę do głosowania.

II tura wyborów prezydenckich 2020. Zmiany dla seniorów i kobiet w ciąży

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia, w lokalu wyborczym pierwszeństwo zapewnione mają:

  • osoby powyżej 60. roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby z dziećmi do lat 3,
  • osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Nowelizacja dotyczy rozporządzenia w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym skierowanym. Przepisy wchodzą w życie w środę 8 lipca.

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

Podczas głosowania w lokalu wyborczym wyborcy mają mieć założone maseczki, które można uchylić na prośbę członka komisji w celu weryfikacji tożsamości. Przed wejściem do lokalu głosujący będą mogli skorzystać ze środków do dezynfekcji rąk. Wyborcy mogą mieć także założone jednorazowe rękawiczki. Warto wziąć ze sobą także długopis.

Zgodnie z rozporządzeniem komisje wyborcze zostają zaopatrzone w środki ochrony osobistej: maseczki, przyłbice, jednorazowe rękawiczki i środki do dezynfekcji.

Więcej o: