Druga tura wyborów prezydenckich 2020. Duda i Trzaskowski z różnicą 0,9 pkt. proc. [SONDAŻ]

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski w drugiej turze idą łeb w łeb. Różnica między kandydatami wynosi niespełna jeden punkt procentowy - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Polityki".

Z sondażu IBRiS dla tygodnika "Polityka" cytowany m.in.  przez portal rp.pl wynika, że walka w drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 może być bardzo zacięta. Według serwisu Andrzej Duda uzyskał 48,7 proc. głosów badanych, natomiast Rafał Trzaskowski zdobył poparcie 47,8 proc. ankietowanych. 3,5 proc. respondentów stwierdziło, że "trudno powiedzieć", na kogo zagłosują.

O wynikach wspólnego badania poinformował również IBRiS na swoim profilu na Twitterze. "Wygląda na to, że to wyborcy odrzucający logikę 'wojny PO z PiS' rozstrzygną o wyniku wyborów prezydenckich" - czytamy we wpisie. Według zamieszczonego wykresu Duda cieszy się wyższym poparciem zarówno w twardym elektoracie swojej partii (43,8 proc. vs. 35,2 proc. dla Trzaskowskiego od elektoratu KO), jak i wśród wszystkich elektoratów (69,9 proc. vs. 59,7 proc. dla Trzaskowskiego).

Chęć oddania głosu w drugiej turze wyborów zadeklarowało 65,4 proc. badanych: 58,5 proc. "zdecydowanie" weźmie w nich udział, a 6,9 proc. "raczej" weźmie.

Sondaż został przeprowadzony na grupie 1100 dorosłych Polaków metodą CATI w dniu 4 lipca (a więc na krótko przed poniedziałkowymi "debatami" obu kandydatów w Lesznie i Końskich).

Wybory prezydenckie 2020. Sondaż zaufania przed drugą turą dla Andrzeja Dudy

Z kolei z badania IBRiS przeprowadzonego dla Onetu wynika, że najwięcej, bo 50 proc., Polaków ufa Andrzejowi Dudzie. To jego najlepszy wynik od wielu miesięcy. Większym zaufaniem cieszył się tylko w listopadzie 2017 roku (wówczas zaufanie do prezydenta deklarowało 51,1 proc. ankietowanych). Drugim najbardziej zaufanym politykiem w kraju jest premier Mateusz Morawiecki - ufa mu 47,1 proc. respondentów. Dalej znalazł się m.in. kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski, któremu ufa 43,6 proc. badanych.

Czytaj więcej: Sondaż zaufania. Andrzej Duda na prowadzeniu, Rafał Trzaskowski na podium

Zobacz wideo Gdzie w kampanii są Tusk i Kaczyński. Komentuje były rzecznik Dudy
Więcej o: