Pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy. Kogo w tym czasie ułaskawił prezydent? M.in. mordercę i trzech dilerów

Jak wynika z informacji podanych na oficjalnej stronie Prezydenta RP, w czasie pięcioletniej kadencji Andrzej Duda ułaskawił 95 osób. Wśród nich są osoby skazane za morderstwo, znęcanie się nad rodziną czy przestępstwo seksualne - podaje portal tvn24.pl. Duda skorzystał z prawa łaski także w przypadku obecnego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

Zgodnie z obowiązującą w Polsce konstytucją i art. 139. "Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu". W czasie swojej pięcioletniej kadencji Andrzej Duda ułaskawił 95 osób. Jak podkreśla portal tvn24.pl, który przyjrzał się sprawie, na tle swoich poprzedników obecny prezydent stosował prawo łaski wyjątkowo rzadko. Dla porównania Lech Wałęsa ułaskawił 3454 osoby, Aleksander Kwaśniewski podczas pierwszej kadencji - 3295 osób, Lech Kaczyński - 201 osób, a Bronisław Komorowski - 360 osób.

Prezydent Duda ułaskawił 95 osób, w tym Mariusza Kamińskiego

Tvn24.pl nie otrzymał od Kancelarii Prezydenta sygnatur spraw, w których zastosowano ułaskawienie. Na stronie prezydent.pl znajdują się jedynie szczątkowe informacje: ile osób danego dnia ułaskawiono, jaki był tego motyw i za jakie przestępstwa zostali skazani. I tak jak podaje portal, prezydent Duda ułaskawił:

  • 15 skazanych za rozboje,
  • 14 skazanych za oszustwa,
  • siedmiu skazanych za zniesławienie,
  • trzy osoby skazane za dystrybucję środków odurzających w ramach zorganizowanych grup przestępczych,
  • trzy osoby skazane za znęcanie się nad rodziną,
  • jedną osobę skazaną za morderstwo,
  • jedną osobę skazaną za przestępstwo seksualne.

Czytaj także: Rodzina ułaskawionego przez prezydenta mężczyzny składa pozew przeciwko wydawcy "Faktu"

Pozostali ułaskawieni wcześniej zostali skazani za m.in. posiadanie amunicji bez zezwolenia, paserstwo nieumyślne, spowodowanie wypadku drogowego, nieumyślne sprowadzenie katastrofy, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości wbrew zakazowi sądowemu, tworzenie fałszywych dowodów czy znieważenie.

Andrzej Duda ułaskawił również szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, a także jego byłych współpracowników z CBA, których skazano za przekroczenie uprawnień.

Zobacz wideo Sawicki: Dziwię się, że trzymają wyrok Piontkowskiego. Prezydent ułaskawił większych złoczyńców
Więcej o: