Andrzeja Dudę zapytano o kwestię eutanazji. "Z Zachodu będą przyjeżdżali do nas seniorzy"

"W Belgii i Holandii już dziś odłącza się ludzi od respiratorów. Czy pozwolicie na taki liberalizm w Polsce?" - takie pytanie otrzymał prezydent Andrzej Duda podczas debaty TVP w Końskich. - Już słychać pierwsze sygnały o tym, że z tych państw, gdzie eutanazja została wprowadzona, będą przyjeżdżali do nas starsi ludzie, seniorzy z krajów Europy Zachodniej, po to, by móc dożyć spokojnej starości - odpowiedział Duda, a jego wypowiedź wywołała burzę w sieci.

Do II tury wyborów pozostało pięć dni i coraz mniej wskazuje na to, by kandydaci mieli się spotkać podczas wspólnej debaty. W poniedziałek doszło do dwóch wydarzeń, które trudno jednak nazwać  debatami.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania dziennikarzy w Lesznie, natomiast urzędujący prezydent Andrzej Duda pojawił się na debacie w Końskich, gdzie odpowiadał na pytania mieszkańców regionu oraz internatów. Jedno z nich dotyczyło kwestii eutanazji. "W Belgii i Holandii już dziś odłącza się ludzi od respiratorów. Czy pozwolicie na taki liberalizm w Polsce?" - zapytał internauta.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki zapowiada powstanie Funduszu Patriotycznego

- Dopóki ja jestem prezydentem RP, a prowadzę kampanię wyborczą po to, aby zostać prezydentem na kolejne pięć lat, możecie państwo być pewni, że nigdy nie zgodzę się na to, aby w jakimkolwiek stopniu została w Polsce dopuszczona eutanazja, czyli przerwanie życia człowieka przed jego naturalną śmiercią - powiedział Duda

Rzeczywiście dziś dzieje się to w wielu państwach na zachodzie Europy. Ale nawet tam jest to bardzo kwestionowane. To kwestia ogromnie kontrowersyjna. W moim osobistym przekonaniu, od strony moralnej, jest to jednak absolutnie niedozwolone

- mówił prezydent. 

Duda zapewnił, że ludzkie życie jest dla niego "wartością fundamentalną". Dodał, że "kwestia eutanazji jest dziś problemem wielu zachodnich społeczeństw. - Już słychać pierwsze sygnały o tym, że z tych państw, gdzie eutanazja została wprowadzona będą przyjeżdżali do nas starsi ludzie, seniorzy z krajów Europy Zachodniej, po to, by móc dożyć spokojnej starości. Do nas, do Polski, do naszego spokojnego kraju, w którym szanujemy tak wielką wartość jak życie. Wywieranie jakiejkolwiek presji na to, by osoba wcześniej zakończyła swoje życie, jest czymś absolutnie nagannym i niedopuszczalnym.  Takiego rozwiązania nigdy nie było zresztą w naszej tradycji, której niezwykle ważną częścią jest szacunek dla osób starszych i wielopokoleniowych rodzin - stwierdził prezydent podczas debaty w Końskich. 

Duda twierdzi, że w obawie przed eutanazją seniorzy z Zachodu będą przenosić się do Polski 

Wypowiedź prezydenta o eutanazji była szeroko komentowana w mediach społecznościowych przez ekspertów, dziennikarzy i polityków. 

"Wrzucenie tematu eutanazji przez Andrzeja Dudę jest o tyle ciekawe, że bez reformy opieki długoterminowej ona i tak się pojawi. Choć emerytów z Zachodu będzie stać, by kupić u nas dobrą opiekę to polskich niekoniecznie, a eutanazja będzie jedynym realnym wyborem wielu seniorów" - napisał na Twitterze Paweł Kubicki, socjolog i ekonomista zajmujący się polityką publiczną wobec osób z niepełnosprawnościami i seniorów, profesor w Instytucie Gospodarstwa Społecznego SGH.

"Ustawa o pluciu krwią i kaszlu suchym? Duda nie wie, że w polskim szpitalu eutanazja jest niemożliwa, bez zgody pacjenta nic nie wolno, a pacjent zazwyczaj jest od dawna nieprzytomny, więc jak go pytać? problemem jest częściej to, że już nie żyje, a lekarze się boją odłączyć" - w ten sposób wypowiedź Dudy skomentował Krzysztof Mądel, jezuita i kapelan w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

"Prezydent właśnie stwierdził, że do Polski będą uciekać emeryci z krajów, z dozwoloną eutanazją - by tu dożyć spokojnej starości. Obawiam się, że jak zobaczą, w jakim stanie jest opieka geriatryczna w Polsce, to jednak mogą stwierdzić, że tu legalna eutanazja nie jest potrzebna" - to z kolei komentarz Huberta Orzechowskiego, dziennikarza "Gazety Wyborczej". 

"Eutanazja! UWAGA, jest nowe zagrożenie. Właśnie Duda deklaruje, gwarantuje, że nie dopuści do wprowadzenia w Polsce eutanazji! A ja się pytam: Kto w Polsce chce wprowadzić eutanazję? Czy oni już kompletnie zwariowali?!" - napisał Adam Szejnfeld, senator Platformy Obywatelskiej.

"Nie wiem, czy zwróciliście uwagę na to, że PAD zaproponował wczoraj w debacie, by Polska stała się azylem dla szukających ochrony przed eutanazją. Już widzę ten ogrom azylantów z Holandii i innych krajów szukających u nas schronienia" - w ten sposób do wypowiedzi Dudy odniosła się Agnieszka Grzybek, działaczka społeczna i polityczna z Partii Zielonych. 

Więcej o: