Burza po słowach Andrzeja Dudy o szczepieniach. Szczerski: Wypowiedział się bardzo precyzyjnie

Krzysztof Szczerski stwierdził, że prezydent Andrzej Duda wypowiedział się w kwestii szczepień "bardzo precyzyjnie". Poinformował też, że szczepionka na koronawirusa będzie w Polsce dostępna, ale nie będzie obowiązkowa dla osób dorosłych.

Andrzej Duda powiedział podczas debaty prezydenckiej w Końskich, że jest przeciwny obowiązkowym szczepieniom. Wypowiedź ta wywołała falę komentarzy i sprawiła, że do sprawy odniosła się m.in. warszawska Izba Lekarska, która stwierdziła, że słowa prezydenta są "nie do przyjęcia" i podważają sens szczepień. Prezydent tłumaczył się z tego, co powiedział, publikując wpis na Twitterze. W jego obronie stanął też m.in. wiceminister infrastruktury Marcin Horała, który stwierdził, że Andrzej Duda mógł się pomylić, bo każdego dnia przemawia przez wiele godzin

Krzysztof Szczerski: Kto słuchał prezydenta bez uprzedzeń, ten zrozumiał

Do obrońców Andrzeja Dudy dołączył także szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który obrał jednak inną taktykę niż Marcin Horała. Polityk był gościem programu "Graffiti" w telewizji Polsat News, gdzie stwierdził, że Andrzej Duda wypowiedział się bardzo precyzyjnie, a sprostowanie na Twitterze opublikował dlatego, że "zaczęła się manipulacja", która jest metodą opozycji na trwającą kampanię wyborczą. Słysząc słowa o manipulacji, prowadzący program Piotr Witwicki podał cytat z Andrzeja Dudy: "Nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych" i zauważył, że słysząc coś takiego, każdy może zacząć się zastanawiać, o jakich szczepieniach mówi prezydent.

Zobacz wideo Czy szczepionka powinna zostawiać ślad? [NaZdrowie]

- Chodziło o "jakiekolwiek" szczepienia w rozumieniu koronawirusa. Każdy, kto chciał słuchać bez uprzedzeń, to zrozumiał, o co prezydentowi chodzi - powiedział Krzysztof Szczerski, gdy prowadzący program Piotr Witwicki zacytował Andrzeja Dudę.

Zapytany o to, czy wypowiedź prezydenta nie jest kokietowaniem środowisk, które są przeciwne obowiązkowym szczepieniom, Krzysztof Szczerski stwierdził, że słowa Andrzeja Dudy "to jeszcze jeden głos za wolnością".

- Państwo powinno być pomocnicze. Obowiązkiem państwa pomocniczego jest to, żeby zapewnić dostęp do szczepionki. [...] Państwo będzie wspierać dostępność tej szczepionki dla osób starszych, bo to są osoby w grupie szczególnego ryzyka - powiedział Szczerski, zapewniając, że szczepienie koronawirusa nie będzie obowiązkowe. 

Więcej o: