Rafał Trzaskowski o słowach Andrzeja Dudy na temat szczepień: Chyba nie przynależy do XXI wieku

Zapytany o słowa Andrzeja Dudy o obowiązkowych szczepieniach Rafał Trzaskowski stwierdził, że wypowiedzi jego konkurenta są "przedziwne". Podkreślił też, że szczepienia dzieci "są absolutnie konieczne", a ten, kto temu przeczy, "chyba nie przynależy do XXI wieku".

Podczas tzw. debaty prezydenckiej w Końskich Andrzej Duda został zapytany o szczepionkę na COVID-19. Udzielając odpowiedzi, stwierdził, że nie jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień.

- Nie jestem zwolennikiem obowiązkowych szczepień. Osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia, ale na grypę się nie szczepiłem i nie chcę. Szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. Proszę bardzo, kto chce, niech się zaszczepi, a kto nie chce, to jego decyzja - powiedział prezydent.

Rafał Trzaskowski: Szczepionki dla dzieci są absolutnie konieczne

O te słowa Andrzeja Dudy został zapytany jego rywal, Rafał Trzaskowski, który we wtorek 7 lipca odwiedził Leszno. 

- To jest przedziwne. Słyszałem wcześniej, że pan prezydent mówił, że nie wie, czy człowiek wpływa na ocieplenie klimatyczne, teraz mówi o szczepionkach. Naprawdę bardzo dziwne stwierdzenia. Ja oczywiście mówię głośno, że szczepionki dla dzieci są absolutnie konieczne, wszyscy eksperci się z tym zgadzają, więc nie wiem, dlaczego prezydent wypowiada tego typu zdania. Przedziwne. Obowiązkowe szczepienia dla dzieci są absolutnie konieczne, ktoś, kto im przeczy, wydaje się, że chyba nie przynależy do XXI wieku - powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Rafał Trzaskowski: Nikt nie powinien zmuszać dorosłych, aby przyjmowali szczepionkę na koronawirusa

Rafał Trzaskowski został zapytany także o opinię na temat szczepionki na koronawirusa. Stwierdził wówczas, że trzeba rozróżnić dwie sprawy. 

- Jeżeli chodzi o szczepienie dzieci, to obowiązkowe szczepienie jest standardem całego świata. Natomiast jeśli chodzi o szczepionkę na koronawirusa, to na razie jej nie ma, w związku z tym trudno mówić o jakichkolwiek rozwiązaniach. Ja uważam, że nikt nie powinien dorosłej osoby zmuszać do tego, aby taką szczepionkę musiała przyjąć - powiedział kandydat na prezydenta, zaznaczając, że należy poczekać na to, czy szczepionka w ogóle powstanie i wziąć pod uwagę sytuację epidemiczną w najbliższych miesiącach i latach.

Całą konferencję prasową Rafała Trzaskowskiego w Lesznie można zobaczyć na poniższym nagraniu. 

Więcej o: