Czarnecki do Mosbacher. "Rolą ambasador USA nie jest wchodzenie w polemikę z politykami"

Ryszard Czarnecki odniósł się do słów Georgette Mosbacher, która skrytykowała Beatę Mazurek za nazwanie TVN24 "WSI 24". - Uważam, że rolą ambasador USA, ani dyplomatów innych państw, nie jest wchodzenie w polemikę z politykami ani opcji rządzącej ani opozycyjnej - powiedział polityk PiS-u. "Najwyższy czas, aby się tego nauczyć" - dodał Czarnecki.

W niedzielę Beata Mazurek napisała na Twitterze, że Rafał Trzaskowski "woli ustawioną debatę w WSI 24 i niemieckim Onecie". Na słowa europosłanki Prawa i Sprawiedliwości zareagowała ambasadorka USA w Polsce Georgette Mosbacher. Dyplomatka stwierdziła, że Mazurek "szerzy coś, co jest absolutnym kłamstwem, sugerując że TVN to WSI". Dodała, iż polityczka powinna się wstydzić, a "to jest poniżej godności osoby, która reprezentuje Polaków".

Czytaj więcej: Beata Mazurek o TVN pisała "WSI 24". Mosbacher ruga polityczkę: Absolutne kłamstwo, powinna się pani wstydzić

"Najwyższy czas, aby się tego nauczyć"

Do wymiany zdań między Mazurek a Mosbacher odniósł się w rozmowie z Wirtualną Polską Ryszard Czarnecki.

Uważam, że rolą ambasador USA, ani dyplomatów innych państw, nie jest wchodzenie w polemikę z politykami ani opcji rządzącej ani opozycyjnej. (...) Pani ambasador powinna o tym wiedzieć. Dyplomatą jest dopiero od niedawna, od kiedy objęła placówkę w Polsce, ale najwyższy czas, aby się tego nauczyć

- stwierdził polityk PiS-u. Dodał, że "pani Beata Mazurek nie mówiła o historii USA tak, jak Barack Obama mówił o 'polskim obozie śmierci', za co osobiście nie przeprosił". Czarnecki podkreślił, że żaden ambasador nie powinien się odnosić do wypowiedzi polityków w Polsce.

Beata Mazurek wyraziła swoją opinię. Można ją krytykować, ale to rola opozycji, a nie ambasadora innego kraju

- powiedział Ryszard Czarnecki.

Debata przed drugą turą

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Zmierzą się w niej ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda i włodarz Warszawy Rafał Trzaskowski. Urzędująca głowa państwa odmówiła udziału w debacie, którą wspólnie chciały zorganizować TVN, TVN24, Onet i WP. Chce za to pojawić się w poniedziałek wieczorem na debacie organizowanej przez Telewizję Polską w Końskich, w której najprawdopodobniej udziału nie weźmie Trzaskowski. Prezydent stolicy organizuje własne spotkanie w Lesznie (także w poniedziałek), na które zaprosił kilka redakcji.

Czytaj więcej: Duda odpowiada na zaproszenie do debaty. "Ale jaka debata w Lesznie? Tam ucieka pan Trzaskowski..."

Zobacz wideo Na jakich zasadach powinna odbyć się debata prezydencka?
Więcej o: