Wybory prezydenckie 2020. Do kiedy można dopisać się do spisu wyborców?

Wybory prezydenckie 2020. Już w najbliższą niedzielę 12 lipca odbędzie się II tura wyborów, w której o zwycięstwo będą walczyli Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Aby wziąć udział w głosowaniu trzeba być ujętym w spisie wyborców. Do kiedy można się do niego dopisać?

Jeśli wyborca dopisał się do spisu wyborców (np. adekwatnego do miejsca przebywania, a nie zameldowania) przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, to nie może dopisać się do innego spisu na niedzielę 12 lipca. Do spisu wyborców mogą dopisać się te osoby, które nie zrobiły tego w pierwszej turze. Głosujący mogą ubiegać się również o zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wybory prezydenckie 2020. Do kiedy można dopisać się do spisu wyborców?

Każdy uprawniony do głosowania może oddać swój głos w lokalu wyborczym w gminie, w której będzie przebywać w dniu wyborów prezydenckich. Jest to możliwe tylko po złożeniu pisemnego wniosku o dopisanie do spisu wyborców, który mija we wtorek 7 lipca. W sytuacji, gdy przed pierwszą turą wyborów wyborca zmienił lokal, w którym będzie oddawał głos, przed drugą turą nie może dokonać kolejnej zmiany. Do spisu wyborców na terenie konkretnej gminy można się dopisać tylko raz i obowiązuje on na obydwie tury wyborów.

Wyborcy mają dwie możliwości na złożenie wniosku o dopisanie do spisu - osobiście w urzędzie gminy, na obszarze której będą oddawać głos lub przez internet. We wniosku należy podać informacje osobowe, takie jak imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL oraz adres zamieszkania.

Wybory prezydenckie 2020. Jak złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania?

Wyborcy mogą też ubiegać się o zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek składamy w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos (lub na terenie której dopisaliśmy się do spisu wyborców). We wniosku należy podać: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, a także adres zamieszkania. Zaświadczenia wydawane będą do piątku 10 lipca w godzinach pracy urzędu gminy czy miasta, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć osobiście, faksem lub mailem. Ewentualna utrata tego dokumentu skutkuje niemożnością oddania głosu zarówno w swoim, jak i żadnym innym obwodzie.

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę, 12 lipca. Zmierzą się ze sobą sprawujący obecnie stanowisko prezydenta Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Zobacz wideo Duda w miejscowości Łobez: Chcę, żeby była kontynuowana polityka odważnych inwestycji i dbania o człowieka, a nie polityka dziadostwa i dbania tylko o elitę, nie polityka tak zwanej warszawki
Więcej o: