Wybory 2020. Co jeśli w I turze oddaliśmy głos poza miejscem zameldowania? Dwa możliwe scenariusze

Co zrobić, jeśli w I turze wyborów 2020 głosowało się w miejscu innym niż miejsce zameldowania? To zależy od tego, na jakiej podstawie zagłosowałeś 28 czerwca i gdzie chcesz głosować 12 lipca. Przedstawiamy dwa możliwe scenariusze.

II tura wyborów odbędzie się w niedzielę 12 lipca. To, gdzie możesz zagłosować, zależy od tego, jaki wniosek złożyłeś przed I turą wyborów. Podpowiadamy, w którym spisie wyborców jesteś ujęty i co zrobić, aby zagłosować w wybranym przez Ciebie miejscu.

Wybory 2020. Dopisanie do spisu wyborców

Jeżeli w I turze wyborów prezydenckich 2020 dopisałeś się do spisu wyborców w miejscu innym niż miejsce Twojego zameldowania, jesteś uwzględniony w tym spisie także na czas II tury wyborów. Aby zagłosować w miejscu zameldowania 12 lipca, należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania w urzędzie gminy, w której byłeś ujęty w I turze wyborów. 

Przykład: Krzysztof jest zameldowany w Warszawie, ale przed I turą wyborów 2020 dopisał się do spisu wyborców w Krakowie. Oznacza to, że jego nazwisko jest dopisane do tego spisu wyborców także na II turę wyborów i to w Krakowie może oddać kolejny głos, nie składając żadnych dodatkowych dokumentów. Aby 12 lipca zagłosować w Warszawie, musi wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania w urzędzie w Krakowie. Jeśli go nie weźmie, w najbliższą niedzielę będzie musiał jechać do Krakowa i tam oddać głos. 

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania

Jeżeli w I turze wyborów prezydenckich 2020 głosowałeś poza miejscem zameldowania na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, nie zostałeś przepisany do innego spisu wyborców i w czasie II tury możesz zagłosować w miejscu zameldowania. Możesz też użyć jednego z dwóch zaświadczeń, które otrzymałeś przed I turą wyborów i zagłosować w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju lub za granicą.

Przykład: Ania jest zameldowana we Wrocławiu. Przed I turą wyborów wzięła z wrocławskiego urzędu zaświadczenie o prawie do głosowania, bo wiedziała, że 28 czerwca będzie na wakacjach w Gdańsku. Urząd wydał jej dwa zaświadczenia - na I i II turę. 12 lipca może zagłosować we Wrocławiu bez składania dodatkowych dokumentów lub użyć drugiego z otrzymanych zaświadczeń i zagłosować w dowolnej gminie.

Osoby, które nie pobierały zaświadczenia o prawie do głosowania przed I turą wyborów, mogą to zrobić przed II turą. Termin składania wniosków o wydanie takiego dokumentu mija 10 lipca, a więc w najbliższy piątek. 

Jak sprawdzić, czy jest się wpisanym do spisu wyborców?

Jeżeli nie jesteś pewien, w którym spisie wyborców jesteś ujęty, możesz to sprawdzić, składając wniosek o udostępnienie spisu wyborców w urzędzie wybranej gminy lub miasta. W dokumencie należy umieścić następujące sformułowanie: "Na podstawie art. 36 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684tj.) proszę o potwierdzenie, że figuruję w spisie wyborców". Odpowiedź udzielana jest od razu

Więcej o: