Wybory prezydenckie 2020. Nowy sondaż daje zwycięstwo Dudzie. Wygrana o włos

46,8 proc. dla Andrzeja Dudy i 45,9 proc. dla Rafała Trzaskowskiego - to wyniki sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM. Przewidywana frekwencja ma wynieść ponad 65 proc.

12 lipca w II turze wyborów prezydenckich zmierzą się urzędujący prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W I turze pierwszy zdobył 43,5 proc. głosów (blisko 8 mln 450 tys.), drugi 30,46 proc. (5 mln 917 tys.).

Wybory prezydenckie 2020. Nowy sondaż: Duda zaledwie 0,9 punktu nad Trzaskowskim

W sondażu United Surveys respondentów zapytano o ich preferencje w II turze. Jak wynika z badania zleconego przez "Dziennik Gazetę Prawną" i RMF FM, 12 lipca na zwycięstwo może liczyć Andrzej Duda, choć jego przewaga nad rywalem jest w granicach błędu statystycznego.

W II turze Andrzej Duda może liczyć na 46,8 proc. głosów, zaledwie 0,9 punktu procentowego nad Rafałem Trzaskowskim. Na Trzaskowskiego chce zagłosować 45,9 proc. ankietowanych. Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 7,4 proc. respondentów. Zaledwie dzień wcześniej, 5 lipca, Wirtualna Polska opublikowała sondaż, w którym większe poparcie uzyskał Trzaskowski - 47,2 proc. głosów, gdy Andrzej Duda uzyskałby 45,9 proc.

Czytaj więcej: Najnowszy sondaż. Rafał Trzaskowski pokonuje Andrzeja Dudę i zostaje prezydentem. Różnica jest mała

Zobacz wideo Słabsze sondaże Andrzeja Dudy. Bortniczuk: Wróciły do normalności

Wybory prezydenckie 2020. Sondaż przewiduje frekwencję ponad 65 proc.

Sondaż uwzględnił też ewentualne przepływy głosów od kandydatów z I tury. Aż 70 proc. wyborców Szymona Hołowni zamierza zagłosować na Trzaskowskiego, planuje to także 70 proc. wyborców Krzysztofa Bosaka. "W przypadku elektoratu Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza wyniki dot. głosowania w II turze mogą być zaburzone ze względu na niewielką liczbę głosów, którą otrzymali ci kandydaci" - opisuje RMF FM.

W sondażu dla RMF FM i "DGP" pytano też o chęć pójścia na wybory. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak" udzieliło ponad 65 proc. respondentów (aż 57,5 proc. wybrało opcję "zdecydowanie"). Na wybory nie wybiera się natomiast niewiele ponad 32 proc. badanych (z czego 27,1 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie nie").

Sondaż wyborczy RMF FM i "DGP" został przeprowadzony 4 lipca na grupie 1100 osób.

Więcej o: