Wybory prezydenckie 2020. MSZ: Wszystkie pakiety do głosowania korespondencyjnego wysłane. Podano liczbę

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało na Twitterze, że wszystkie pakiety do głosowania korespondencyjnego w drugiej turze wyborów prezydenckich zostały wysłane.

"Ogromne podziękowania i gratulacje kierujemy do konsulatów - w ciągu niespełna tygodnia pracownicy MSZ wysłali około 480 000 pakietów!" - napisał resort.

Przesyłka wyborcza zawiera pięć elementów: instrukcję, oświadczenie o tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną, kopertę na głos oraz kartę wyborczą. Konsulaty czekają na przesyłki do kolejnej niedzieli, do 21.00.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Zmierzą się w niej: ubiegający się o reelekcję obecny prezydent Andrzej Duda, kandydat Zjednoczonej Prawicy oraz prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej. 

Czytaj więcej: Pary jednopłciowe po raz pierwszy pojawią się w polskim prawie? Precedens możliwy dzięki Dudzie

Zobacz wideo Kamiński: Partie polityczne nie wygrają z PiS-em

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania

W tym tygodniu mijają terminy, które są ważne dla osób, które będą chciały głosować poza miejscem zamieszkania.

Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego, we wtorek 7 lipca mija termin na składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Ekspert zwrócił uwagę, że taki wniosek mogą złożyć wyborcy, którzy nie zrobili tego przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Dodał, że te osoby, które przed pierwszą turą dopisały się do spisu wyborców w wybranej przez siebie gminie, będą ujęte w tym samym spisie w czasie drugiej tury wyborów.

Grzegorz Gąsior powiedział, że do 10 lipca można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy, w której wyborca figuruje się w spisie wyborców. Jak mówi, to wygodna forma głosowania, ponieważ będzie można zagłosować w dowolnej komisji wyborczej w kraju. 

Czytaj więcej: Zagraniczne agencje o słowach Dudy nt. ingerencji Niemiec. "PiS wielokrotnie uderzał już w media"

Więcej o: