Ponad 1/3 badanych widzi w Dudzie zagrożenie polexitem. Ponad połowa uważa, że nie chronił konstytucji

Czy zwycięstwo z któregokolwiek z kandydatów grozi polexitem? Kto będzie bardziej niezależnym prezydentem? Czy Duda w czasie swojej prezydentury chronił konstytucji? Takie właśnie pytania zadano w sondażach przeprowadzonych w ostatnich dniach przez pracownię Kantar na zlecenie TVN i TVN24.

Do II tury wyborów prezydenckich pozostało osiem dni. Codziennie poznajemy wyniki kolejnych sondaży, w których z minimalną przewagą wygrywa jeden lub drugi kandydat. Przy tak minimalnych różnicach w deklarowanym poparciu, być może ciekawsze wnioski można wysnuć z badań, w których respondentom zadaje się inne pytania niż te o preferencje wyborcze. Takie właśnie sondaże przeprowadziła w ostatnich dniach pracownia Kantar na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. 

Pytania dotyczyły takich kwestii jak: konstytucja, prezydencka niezależność czy ewentualne wyjście Polski z Unii Europejskiej. 

Zobacz wideo Były rzecznik Dudy o przepływie głosów wyborców Hołowni i Bosaka

Sondaż. Czy prezydent Andrzej Duda chronił konstytucję przed łamaniem? 

Według 52 proc. badanych prezydent Andrzej Duda w trakcie swojej kadencji nie chronił najwyższego aktu prawnego przed łamaniem (30 proc. - "zdecydowanie nie", 22 proc. - "raczej nie"). Przeciwnego zdania jest 37 proc. respondentów (20 proc. - "zdecydowanie tak", 17 procent - "raczej tak"). Odpowiedź "nie wiem" lub trudno "powiedzieć" wybrało 17 procent respondentów.

Sondaż. Kto będzie bardziej niezależnym prezydentem?

W kolejnym sondażu zadano pytanie o to, który z kandydatów ubiegających się o najwyższy urząd w państwie będzie bardziej niezależnym prezydentem. W tym badaniu więcej respondentów - 45 proc. wskazało na Rafała Trzaskowskiego. Większą niezależność w urzędującym prezydencie dostrzega natomiast 34 proc. pytanych. 21 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Sondaż. Który z kandydatów może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej?

34 proc. ankietowanych uważa, że wygrana Andrzeja Dudy niesie większe ryzyko polexitu. Na Rafała Trzaskowskiego wskazało zdecydowanie mniej, bo 11 proc. respondentów. 23 proc. wskazało na odpowiedź "obaj kandydaci tak samo". Opcję "żaden z nich" wybrało 16 proc. uczestników badania. Taki sam odsetek uzyskała odpowiedzieć "nie wiem/trudno powiedzieć". 

Sondaż. Jak oceniona została decyzja Dudy o odmowie wzięcia udziału w debacie? 

Jak pisaliśmy już wcześniej, Kantar zapytał też o odmowę wzięcia udziału w debacie TVN, TVN24, Onetu i Wirtualnej Polski. Łącznie 57 proc. respondentów źle oceniło decyzję prezydenta (37 proc. wskazało na odpowiedź "zdecydowanie źle",  a 20 proc. na "raczej źle"). Pozytywnie decyzję głowy państwa oceniło z kolei 29 proc. uczestników badania (19 proc. - "zdecydowanie dobrze", 10 proc. - "raczej dobrze"). 14 procent ankietowanych wybrało opcję "nie wiem/trudno powiedzieć". 

Wszystkie cztery telefoniczne sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24 pracownia Kantar przeprowadziła w dniach 2-3 lipca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 pełnoletnich osób. 

Więcej o: