Wybory 2020. PKW dementuje nieprawdziwe informacje: W drugiej turze mogą głosować wszyscy wyborcy

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiają się nieprawdziwe informacje o tym, że wyborcy, którzy 28 czerwca zagłosowali na Andrzeja Dudę, nie muszą iść głosować w drugiej turze. Stanowisko w tej sprawie zajęła Państwowa Komisja Wyborcza.

"Jeśli głosowałeś w I turze na Dudę, to nie musisz już iść na głosowanie, ponieważ wygrał I turę. Głosy automatycznie się przenoszą. W II turze głosują tylko ci, którzy zaznaczyli innych kandydatów" - tego rodzaju wpisy pojawiają się w mediach społecznościowych. Państwowa Komisja Wyborcza wydała oświadczenie, w którym informuje, że informacja ta jest nieprawdziwa.

PKW: Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o wyborach jest wysoce szkodliwe

"Uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu. [...] Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - pisze PKW, informując, że wynika to z Konstytucji oraz Kodeksu wyborczego.

Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza w oświadczeniu, że rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd jest "wysoce szkodliwe", nawet jeśli są one powielane w formie żartu.

"Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - czytamy w oświadczeniu

PKW apeluje także, aby nie powielać nieprawdziwych informacji o wyborach i przypomina, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów można znaleźć na stronach internetowych pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl.

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?
Więcej o: