Projekt "Rodzice decydują" Andrzeja Dudy. Zajęcia w szkołach tylko za zgodą rodziców

Prezydent Andrzej Duda przedstawił szczegóły inicjatywy prezydenckiej "Rodzice decydują". Głowa państwa chce, aby organizacje, które chcą prowadzić zajęcia z dziećmi, musiały przedkładać rodzicom konspekty dotyczące swojej działalności.

W piątek 3 lipca prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z rodzicami i dziećmi. W trakcie tego spotkania przedstawił założenia prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej "Rodzice decydują".

- To projekt zmiany prawa oświatowego, który jednoznacznie przesądza, że działalność wszelkich organizacji pozarządowych, która miałaby być prowadzona na terenie szkoły, wymaga zgody nie tylko dyrekcji, ale i rodziców - mówił prezydent.

Andrzej Duda chce zmian w prawie oświatowym. "Zgodnie z oczekiwaniami rodziców"

Zobacz wideo Kamiński: Jeżeli III RP ma odnieść sukces, w sukcesie muszą partycypować wszyscy

Andrzej Duda przypomniał, że w ubiegłym miesiącu przedstawił Kartę Rodziny. Wyjaśnił, że prezydencki projekt "Rodzice decydują" wpisuje się w jej założenia. Prezydent powiedział, że zgodnie z jego propozycją wszystkie organizacje, które będą chciały prowadzić zajęcia z dziećmi, będą zobowiązane przedstawić rodzicom pełną informację o tym, co zamierzają dzieciom przekazywać, w jakiej formule, czego będą dotyczyły treści i kto będzie je przekazywał. Ponadto osoba, która będzie miała prowadzić dodatkowe zajęcia, będzie musiała przedstawić informacje o swoich kwalifikacjach i dotychczasowej działalności. Przepisy mają dotyczyć każdej organizacji - bez względu na jej profil i sposób działania. Informacje mają być przedstawiane w formie konspektu.

- Czas najwyższy, by w naszym systemie prawnym, zgodnie z oczekiwaniami rodziców, wreszcie to prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami było realizowane - mówił Andrzej Duda, wyrażając nadzieję, że jego projekt, jak i projekt poselski dotyczący edukacji domowej, zostaną szybko rozpatrzone przez parlament

Czym jest Karta Rodziny zaprezentowana przez prezydenta Andrzeja Dudę?

Karta Rodziny to deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy, którą przedstawił w czerwcu, jeszcze przed pierwszą turą wyborów prezydenckich 2020. Dokument wzbudził kontrowersje, ponieważ mówi m.in. o ochronie dzieci przed "ideologią LGBT" oraz o tym, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Karta Rodziny mówi także, że rodzice mają prawo decydowania o tym, w jakim duchu będą kształcić swoje dzieci i że to oni są odpowiedzialni za edukację seksualną swoich pociech. 

Więcej o: