Upewnij się, gdzie zagłosujesz w II turze. "Dopisałem się do spisu, muszę jechać 100 km"

Do spisu wyborców można dopisać się tylko jeden raz - przypomina Krajowe Biuro Wyborcze. Ta sytuacja zaskoczyła wyborców, którzy dopisali się przed I turą np. w miejscu, do którego pojechali na weekend i nie wiedzieli, że w II turze będą musieli zagłosować także tam. Jest możliwość, by zagłosowali gdzie indziej - ale i tak wymaga wybrania się do gminy, gdzie jest się dopisanym do spisu.

Pan Bartosz przed I turą wyborów prezydenckich dopisał się do spisu wyborców, by zagłosować w miejscowości, do której wyjechał na weekend. Zrobił to - dla ułatwienia i bezpieczeństwa w związku z epidemią - przez internet. Zdziwił się jednak, gdy otrzymał informację, że teraz musi zagłosować w tym samym miejscu.

Dlaczego musi teraz zagłosować w miejscowości, w której nie mieszka, a był jedynie na weekend? Dopisanie się do spisu wyborców obowiązuje na całe dane wybory - zatem w przypadku wyborów prezydenckich jest to zarówno I, jak i II tura. Procedura działała w ten sam sposób przy poprzednich wyborach. Po dopisaniu się do spisu wyborców w miejscu, gdzie chce się zagłosować, wyborca zostanie skreślony ze spisu w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

"Teraz, żeby zrealizować obywatelski obowiązek w drugiej turze, mam dwa wyjścia... albo 12 lipca jechać w miejsce, gdzie głosowałem w pierwszej turze (100 km w jedną stronę), albo do 10 lipca też tam jechać po zaświadczenie żeby głosować tam, gdzie będę w dniu wyborów" - opisuje pan Bartosz. 

Jak zagłosować, jeśli jesteś dopisany do spisu w miejscu, gdzie nie mieszkasz? 

Problem może dotyczyć części z blisko 390 tysięcy osób, które przed I turą wyborców dopisało się online do spisu wyborców w innych miejscowościach, niż zazwyczaj głosują. "Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w drugiej turze również będą tam dopisani" - informuje w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. 

Co w takim wypadku może zrobić osoba, która nie zdawała sobie sprawy, że dopisanie się do spisu przed I turą oznacza także dopisanie w przypadku odbycia się drugiej tury? Rozwiązania są dwa, jednak jedno i drugie wiąże się z wyjazdem do miejsca, gdzie jest się dopisanym do spisu. 

Pierwsza możliwość to po prostu pojechanie tam w dniu głosowania i oddanie głosu w tym samym miejscu, gdzie głosowało się w I turze. Druga - to pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania, z którym można zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym. Jednak taki wniosek składa się i odbiera także w gminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców. Istnieje możliwość odebrania go przez inną osobę, o ile posiada ona pisemne upoważnienie. Wniosek można złożyć do dnia 10 lipca.

Osoby, które dopisały się online do spisu wyborców przed I turą wyborów otrzymują SMS-y z przypomnieniem, że głosować mogą tylko w opisany powyżej sposób:

"Krajowe Biuro Wyborcze przypomina, że do spisu wyborców można dopisać się tylko jeden raz. Jeśli dopisałeś się przed I turą - nie możesz dopisać się do innego spisu przed II turą. Jeśli chcesz głosować w innym miejscu, weź zaświadczenie o prawie do głosowania w urzędzie, w którym jesteś już dopisany do spisu wyborców".
Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?
Więcej o: