Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jak złożyć wniosek i do kiedy odebrać zaświadczenie?

Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Już 12 lipca druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Jak zdobyć zaświadczenie o prawie do głosowania? Do kiedy można je odebrać? Czy zaświadczenie z pierwszej tury jest ważne?

W niedzielę 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Wraz z początkiem sezonu wakacyjnego wiele osób wyjeżdża na urlop. Jeśli wyborca chce oddać swój głos poza miejscem zamieszkania, to powinien odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Zaświadczenie o prawie do głosowania

Zaświadczenie o prawie do głosowania to dokument, który umożliwia głosowanie w każdej gminie na terenie całej Polski, za granicą oraz na polskim statku morskim. Zdobycie zaświadczenia jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku przebywania poza miejscem zamieszkania w dniu wyborów.

Należy pamiętać, że w przypadku zgubienia albo zniszczenia zaświadczenia o prawie do głosowania, urząd gminy nie wyda kolejnego dokumentu. Bez znaczenia pozostaje brak winy wyborcy. Utrata zaświadczenia w jakikolwiek sposób oznacza utratę prawa do głosowania w wyborach prezydenckich.

Wybory 2020. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania

Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się w urzędzie gminy, w której wyborca wpisany jest do spisu wyborców, najpóźniej na dwa dni przed głosowaniem (10 lipca). Wniosek można złożyć osobiście, pocztą elektroniczną albo faksem.

Zaświadczenie odbiera się osobiście w urzędzie gminy również do dnia 10 lipca. Do odebrania dokumentu można pisemnie upoważnić inną osobę

Wniosek o wydanie zaświadczenia można było składać również przed pierwszą turą głosowania. Wówczas wyborca otrzymał dwa zaświadczenia: jedno na pierwszą i drugie na drugą turę głosowania. W takim wypadku nie trzeba składać kolejnego wniosku o wydanie zaświadczenia.

Zobacz wideo Jak zagłosować korespondencyjnie na kwarantannie lub w izolacji?
Więcej o: