Trzaskowski z poparciem elektoratu Hołowni i Kosiniaka-Kamysza, ale to Duda wygrywa drugą turę [SONDAŻ]

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu, gdyby druga tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, 49 proc. badanych zagłosowałoby na Andrzeja Dudę. Rafała Trzaskowskiego poparłoby 46,4 proc. respondentów. 4,6 proc. nie wie na kogo oddałoby swój głos.

IBRiS zbadał również, jak rozkładają się głosy tych, którzy głosowali w pierwszej turze i pójdą zagłosować w drugiej. Wynika z tego, że wśród wyborców z ubiegłej niedzieli oddanie głosu na Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego deklaruje po 48 proc. osób. Natomiast wśród tych, którzy nie wzięli udziału w pierwszej turze, Dudę popiera aż 79 proc., a Trzaskowskiego 21 proc.

Na kogo chcą głosować wyborcy kandydatów z pierwszej tury?

Z sondażu wynika także, że 10 proc. wyborców Szymona Hołowni chce drugiej turze oddać swój głos na Andrzeja Dudę, a 83 proc. - na Rafała Trzaskowskiego. Urzędujący prezydent może liczyć na 67 proc. poparcia wśród elektoratu Krzysztofa Bosaka. Włodarza Warszawy popiera 27 proc. wyborców kandydata Konfederacji.

Wyborcy Władysława Kosiniaka-Kamysza chcą zagłosować na Rafała Trzaskowskiego. Wśród nich prezydent Warszawy może liczyć na 75 proc. głosów, a urzędujący prezydent na 13 proc. Elektorat Roberta Biedronia popiera w 75 proc. Trzaskowskiego, a w 25 proc. Dudę.

Gdyby druga tura wyborów prezydenckich odbywała się w najbliższą niedzielę "zdecydowanie" wzięłoby w niej udział 57,6 proc. badanych, a "raczej tak" - 11,9 proc. "Zdecydowanie nie" zamierza brać udziału w głosowaniu 15,6 proc. respondentów, a 11,6 proc. "raczej nie". 3,3 proc. jeszcze nie zdecydowało.

Badanie zostało przeprowadzone 1 lipca na próbie 1100 respondentów. Zrealizowane zostało metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Błąd oszacowania to trzy proc.

Zobacz wideo Były rzecznik Dudy o przepływie głosów wyborców Hołowni i Bosaka
Więcej o: