Debata w Końskich niezgodna z rozporządzeniem KRRiT, na które TVP się powołuje. Problemem publiczność

TVP w zaproszeniu do debaty może łamać zapis rozporządzenia KRRiT, na które zresztą telewizja sama się powołuje. Z dokumentu wynika, że debata ma się odbyć w studiu bez udziału publiczności. Tymczasem spotkanie kandydatów w Końskich zgodnie z planem ma odbyć się w hali sportowej z publiką, która mogłaby zadawać pytania.

W zaproszeniu na debatę, które opublikował na Twitterze dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki, TVP powołuje się na rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 6 lipca 2011 r. "6 lipca 2020 r. o godzinie 21 w hali sportowej, ul. kpt. Stoińskiego 3 w miejscowości Końskie odbędzie się trwająca 80 minut 'Debata Prezydencka 2020'. Debata emitowana będzie na antenach TVP 1, TVP Info oraz TVP Polonia. Uprzejmie proszę o pisemne potwierdzenie uczestnictwa kandydata o planowanej debacie do soboty 4 lipca. O dalszych czynnościach poinformujemy Państwa niezwłocznie w kolejnej korespondencji" - napisała TVP. 

Zobacz wideo Studio Ż

Debata w TVP niezgodne z rozporządzeniem KRRiT? "Bez udziału publiczności"

Debata w Końskich ma odbyć się więc w hali sportowej oraz ma na niej być obecna publiczność. Wiemy to z wcześniejszego komunikatu publicznej telewizji. "Formuła debaty przewiduje zadawanie pytań przez publiczność. Prowadzący będzie jedynie moderatorem spotkania" - informowano w poniedziałkowym komunikacie. 

Okazuje się, że zarówno miejsce debaty, jak i udział publiczności są niezgodne z rozporządzeniem, na które TVP powołuje się w zaproszeniu. Wychwycił to Tomasz Skory, dziennikarz RMF FM. Czytamy w nim: 

"Telewizja Polska powinna zapewnić równe warunki udziału w debacie każdemu przedstawicielowi lub kandydatowi, o których mowa w § 2, poprzez: 

  1.  umożliwienie wzięcia udziału w takiej samej liczbie debat;
  2. zapewnienie równego czasu na wypowiedzi w debatach;
  3. zapewnienie tej samej godziny rozpoczęcia emisji debat z tolerancją ±15 minut;
  4. poinformowanie co najmniej na 48 godzin przed emisją debaty przedstawicieli lub kandydatów o terminie i tematach debaty; 
  5. przeprowadzenie debaty bez udziału publiczności w studiu".
Więcej o: