85 proc. Polaków chce debaty, ale tylko 10 proc., by była w TVP. Więcej wskazań na inne stacje [SONDAŻ]

Co z debatami przed II turą? Wiadomo, że jedna jest odwołana, a w przypadku drugiej istnieją poważne wątpliwości co do jej organizacji. Według sondażu dla "Rzeczpospolitej" aż 85 proc. badanych chce takiego przedwyborczego starcia kandydatów, jednak niewiele ponad 10 proc. chce, by debata odbyła się w TVP.

Jak dotąd przed pierwszą turą wyborów prezydenckich zorganizowano dwie debaty. Za obydwie odpowiadała Telewizja Polska. Pierwsza odbyła się przed zaplanowanymi na 10 maja wyborami, jeszcze z udziałem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Debata okazała się niespecjalnie potrzebna, ponieważ wybory majowe nie doszły do skutku.

Przed drugim terminem doszło do drugiego spotkania w TVP, już w składzie kandydatów poszerzonym o Rafała Trzaskowskiego i Waldemara Witkowskiego.

Wybory prezydenckie 2020. Sondaż: Badani chcą debaty, chętniej wskazują jednak telewizje komercyjne

Teraz, przed II turą wyborów, w której zmierzą się prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, jest już pewne, że do jednej debaty nie dojdzie. Chodzi o debatę planowaną przez TVN, Onet i Wirtualną Polskę - sztab prezydenta odrzucił bowiem propozycję udziału w niej. 6 lipca ma natomiast dojść do debaty organizowanej przez TVP w miejscowości Końskie.

"Rzeczpospolita" opublikowała wyniki sondażu SW Research na temat tego, czy Polki i Polacy w ogóle chcą debaty przed wyborami. Dokładnie 85 proc. respondentów popiera organizację rozmów kandydatów, zaledwie 5,7 proc. jest na "nie", a 9,3 proc. nie ma zdania.

Kluczowe jest jednak to, że na te 85 proc. poparcia dla debaty, składają się aż cztery odpowiedzi. 34,7 proc. chce debaty "w dowolnej formule", 20,8 proc. chce, by była ona organizowana przez telewizje komercyjne, a 17,1 proc., aby TVP i telewizje komercyjne organizowały ją razem. Najmniejszy odsetek respondentów wskazał, że chce debaty organizowanej przez TVP - 10,2 proc.

Zobacz wideo