Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować w drugiej turze będąc na wakacjach?

Przed nami druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Rafał Trzaskowski oraz Andrzej Duda. Głosowanie odbędzie się w niedzielę 12 lipca - na samym początku sezonu wakacyjnego. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Jak głosować na wakacjach?

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Część Polaków wyjeżdża w tym terminie na wakacje i wiele osób zastanawia się, jak wziąć udział w wyborach poza miejscem zameldowania. Prawo wyborcze przewiduje dwie drogi, dzięki którym można oddać swój głos na urlopie. Wyborcy mogą dopisać się do spisu wyborców albo uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wybory prezydenckie 2020. Dopisanie do spisu wyborców

Dzięki dopisaniu się do spisu wyborców można oddać głos w gminie, w której wyborca przebywa w dniu głosowania. Wniosek o dopisanie można było składać przed pierwszą turą do dnia 23 czerwca. Jeśli wyborca złożył już taki wniosek przed pierwszą turą, to prawo do oddania głosu w gminie jego wyboru rozciąga się również na drugą turę głosowania.

Wniosek można również złożyć przed drugą turą głosowania, ale tylko do 7 lipca. Można go złożyć drogą elektroniczną albo osobiście w urzędzie gminy. W przypadku wybrania pierwszej metody, należy wejść na platformę gov.pl i kliknąć w zakładkę "złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców”. Swoją tożsamość należy potwierdzić profilem zaufanym albo e-dowodem.

Wybory prezydenckie 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania

Głosowanie na wakacjach umożliwi również zaświadczenie o prawie do głosowania. W przypadku złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia przed pierwszą turą głosowania, wyborca otrzymuje zaświadczenie na pierwszą i drugą turę wyborów.

Jeśli potrzeba głosowania poza miejscem zamieszkania pojawiła się dopiero teraz, to zaświadczenia można odebrać najpóźniej do 10 lipca. Dokument można odebrać w urzędzie gminy, w którym wyborca wpisany jest do spisu wyborców. Zaświadczenie o prawie do głosowania pozwala oddać głos w dowolnej gminie w całej Polsce, za granicą, a nawet na polskim statku morskim.

Zobacz wideo Jak zagłosować korespondencyjnie na kwarantannie lub w izolacji?
Więcej o: