"SE" o tajnym planie PiS na wybory: schować Jarosława Kaczyńskiego. "Prezes ma spory negatywny elektorat"

Dziennikarze "Super Expressu" dotarli do programu kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, który przygotowuje się do drugiej tury wyborów prezydenckich. Według nieoficjalnych wypowiedzi polityków PiS, Jarosław Kaczyński nie będzie udzielał się w najbliższych spotkaniach wyborczych. Powodem ma być m.in. to, że ostatnie wystąpienie prezesa nie przyniosło oczekiwanego efektu.
Zobacz wideo Prof. Flis komentuje wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski mają tylko dwa tygodnie by przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Według informacji, do których dotarli dziennikarze "Super Expressu" powstał już tajny plan PiS, który ma pomóc urzędującemu prezydentowi w reelekcji.

"SE": Jarosław Kaczyński zostanie "schowany" na II turę wyborów, ale i tak będzie architektem wygranej Andrzeja Dudy

- Jarosław Kaczyński w kampanię przed pierwszą turą zaangażował się mocno tylko raz. Było to na kilka dni przed wyborami, kiedy Andrzej Duda poleciał spotkać się z Trumpem, a w tym czasie prezes był na konwencji młodych działaczy PiS w Lublinie. Mówiąc łagodnie, ta polityczna impreza nie przyniosła oczekiwanego efektu - powiedział dziennikarzom jeden z polityków PiS.

Kolejny informator dziennika zaznacza, że przed drugą turą najważniejsze jest to, by pozyskać jak najwięcej nowych wyborców. Ci z kolei cenią umiar i dystans oraz są mniej radykalni, niż przedstawia to wizerunek prezesa PiS. Według nich Jarosław Kaczyński świetnie mobilizuje do wyborów zdecydowany i twardy elektorat, ale niekoniecznie przekona do głosowania wyborców Krzysztofa Bosaka, Szymona Hołowni czy Władysława Kosiniaka-Kamysza.

- Prezes ma spory negatywny elektorat i jego zbytnia aktywność nie pomogłaby Dudzie w uzyskaniu reelekcji. Dlatego kampanię prezydencką, co zresztą czynią, robi sztab i popularny premier Mateusz Morawiecki - skomentował doniesienia "SE" politolog prof. Kazimierz Kik.

Rozmówcy z PiS zaznaczają jednak, że chociaż Jarosław Kaczyński zostanie "schowany" w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, to nadal jest bardzo aktywny politycznie. - Prezes jest architektem naszych sukcesów i będzie architektem sukcesu Andrzeja Dudy - przekonuje marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Więcej o: