"Fakt": Witek zwoła Sejm wcześniej, by pomóc Dudzie w wyborach prezydenckich. Chodzi o bon turystyczny

"Fakt" utrzymuje, że dotarł do "planu" marszałkini Sejmu związanego z wyborami. Ponieważ Senat może zgłosić poprawki do bonu turystycznego, który zaproponował prezydent Andrzej Duda, Elżbieta Witek ma planować wcześniejsze zwołanie Sejmu.

19 czerwca Sejm przyjął prezydencką ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Taki bon w wysokości 500 zł dostanie rodzic na każde z dzieci (dzieci niepełnosprawne otrzymają podwojoną kwotę). Szacuje się, że bony będą kosztowały budżet 3,5 miliarda złotych i będą ważne do marca 2022 roku. Pomysłodawcą bonu jest prezydent Andrzej Duda, a takie wsparcie ma pomóc nie tylko rodzinom w Polsce, lecz także branży turystycznej.

Czytaj więcej: Sejm przyjął ustawę o bonie turystycznym. 500 zł do wydania na każde dziecko

Wprowadzenie w życie bonu jest też - poza walorem pomocowym - ważne dla kampanii prezydenta, który wielokrotnie opowiadał o swoim pomyśle. Teraz jednak projekt ustawy w sprawie bonu jest w Senacie. A Izba wyższa zajmie się nim dopiero 1 lipca.

Zobacz wideo Andrzej Duda: Moja przewaga jest potężna

Ustawa o bonie turystycznym w Senacie. "Fakt": Witek skróci posłom wolne

Jak zauważa "Fakt", senatorowie pewnie złożą poprawki do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, dlatego też potrzebne będzie co najmniej jedno posiedzenie Sejmu, by je przyjąć bądź odrzucić. Tymczasem najbliższe posiedzenie izby niższej jest zaplanowane dopiero na 22-24 lipca, a więc już po drugiej turze wyborów prezydenckich.

Dziennik pisze teraz:

W kampanii wyborczej nie ma jednak rzeczy niemożliwych! Jak ustalił Fakt, marszałek Sejmu Elżbieta Witek zamierza skrócić posłom wolne i wcześniej zwołać posiedzenie, kiedy tylko bon zostanie przyjęty przez Senat. Po co? Chodzi o to, by bon wcielić w życie jeszcze przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich.

Sejmowy, wakacyjny harmonogram

Warto nadmienić, że posłowie ostatni raz w ławach zasiedli właśnie 19 czerwca, ale nie wszyscy. Dotychczas do 30 czerwca obowiązywały przepisy, które pozwalały im na zdalne uczestniczenie w obradach. Właśnie 19 czerwca przyjęto zmianę w Regulaminie Sejmu, który przedłuża ten termin. Wystarczy, że w kraju dalej obowiązywał będzie stan nadzwyczajny lub stan epidemii i posłowie oraz posłanki dalej mogą zdalnie głosować i przemawiać.

Czytaj więcej: Bon turystyczny 500 plus. Co trzeba zrobić, aby go dostać? Czy wniosek jest konieczny?

Na razie harmonogram Sejmu rozpisany jest do lipca, do posiedzenia 22-24 dnia tego miesiąca. Jest jeszcze jedna ważna data w sejmowym, ale też senackim kalendarzu. 6 sierpnia zbierze się Zgromadzenie Narodowe, by przysięgę mógł złożyć prezydent wybrany w tegorocznych wyborach.

Więcej o: