Hołownia nie poprze żadnego z kandydatów. Ale będzie głosował przeciwko "wizji prezydentury Dudy"

Szymon Hołownia ogłosił we wtorek powstanie "ruchu społecznego, obywatelskiego, który przyjmie formę stowarzyszenia" o nazwie Polska 2050. Dodał, że nie poprze oficjalnie żadnego z kandydatów, jednak sam w drugiej turze wyborów prezydenckich zagłosuje "przeciwko wizji prezydentury Andrzeja Dudy".

Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej ogłosił, że zakłada stowarzyszenie o nazwie Polska 2050.

Ta nazwa mówi wszystko o tym, co chcemy robić: Polska - bo to jest nasz dom i chcemy ją budować, 2050 - ponieważ jest to czas pokolenia mniej więcej, 30 lat. Czas, który uwzględniany jest we wszystkich badaniach

- powiedział. Dodał, że chciałby, aby Polska w roku 2050 była "zielona, solidarna, demokratyczna i bezpieczna".

Spotkaliśmy się dziś tu po wyborach, aby powiedzieć sobie, ile w nas jest nadziei, energii i siły, aby Polskę zmieniać

- podkreślił kandydat na prezydenta, który odpadł w pierwszej turze wyborów.

Hołownia przeciwko Dudzie

Szymon Hołownia dodał, że nie ma w drugiej turze swojego kandydata i nie przekaże oficjalnie swojego poparcia ani Andrzejowi Dudzie, ani Rafałowi Trzaskowskiemu. Poinformował jednak, że sam odda głos nie za kimś, a przeciwko.

Oddam ten głos przeciwko wizji prezydentury, którą przez ostatnich pięć lat prezentował Andrzej Duda i  jego partia Prawo i Sprawiedliwość

- zaznaczył.

Dodał, że wraz ze swoim ruchem przygotował "czteropunktowe minimum bezpartyjnej prezydentury", które zaprezentuje Rafałowi Trzaskowskiemu.

Jego reakcja na te postulaty może być wskazówką dla naszych wyborców. Każdy jednak będzie podejmował decyzję nadal sam. My chcemy dać tylko narzędzie, aby łatwiej było im zdecydować.

Szymon Hołownia podkreślił, że to "minimum" powinno opierać się o trzy weta: demokratyczne, zielone, a także samorządowe. Dodał, że niezależny prezydent powinien zatrudnić osoby niezwiązane wcześniej z partiami politycznymi na stanowiskach szefa kancelarii, ministra ds. kwestii prawnych, ministra ds. kwestii zagranicznych oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Hołownia podkreślił również, że prezydent powinien powołać Radę Samorządową. Mówił też o potrzebie kontroli, czy zatrudniane w instytucjach państwowych osoby są "z klucza partyjnego, czy merytorycznego".

Zobacz wideo Od czego zależy sukces Trzaskowskiego w II turze?
Więcej o: