Wybory prezydenckie 2020. Kiedy druga tura? Przepisy są jasne

Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020 nie wyłoniła zwycięzcy, dlatego konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury. Podczas niej zmierzą się ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej i prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski. Kiedy druga tura wyborów prezydenckich? Przepisy dotyczące tej kwestii są jasne.

W niedzielę 28 czerwca odbyła się w Polsce pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020. Po podliczeniu wszystkich głosów Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że dwóch polityków uzyskało prawo do kandydowania w ponownym głosowaniu. Chodzi o Andrzeja Dudę, na którego głos oddało 43,5 proc. wyborców oraz Rafała Trzaskowskiego, który zdobył 30,46 proc. głosów. Ich nazwiska znajdą się na kartach do głosowania w drugiej turze wyborów.

Kiedy druga tura wyborów 2020? Mówi o tym Kodeks wyborczy

Termin drugiej tury wyborów jest już znany. Odbędzie się ona w niedzielę 12 lipca. Wynika to z przepisów zawartych w Kodeksie wyborczym. Artykuł 292 tego aktu prawnego mówi:

Jeżeli w wyborach, o których mowa w art. 289, żaden z kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie.

A zatem pierwszą turę wygrywa ten polityk, który otrzyma co najmniej 50 proc. ważnych głosów wyborców, którzy wzięli udział w głosowaniu. Aby wygrać drugą turę wyborów prezydenckich, wystarczy zaś otrzymać po prostu więcej głosów niż kontrkandydat. 

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

Druga tura wyborów. Jak głosować, aby oddać ważny głos?

Podczas drugiej tury, podobnie jak w czasie tury pierwszej, lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak "X" w kratce obok nazwiska tylko jednego kandydata. Osoby głosujące korespondencyjnie muszą zadbać także o to, aby podpisać oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz zakleić obie koperty, w których oddadzą swój głos.

Więcej o: