II tura wyborów prezydenckich - ważne terminy. Do kiedy wyborcy mogą składać wnioski?

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Wyjątkowo krótki kalendarz wyborczy sprawia, że wyborcy powinni pamiętać o terminach, które obowiązują, jeśli chcą wziąć udział w wyborach np. poza miejscem swojego zamieszkania. Tylko do wtorku 30 czerwca można składać wnioski o głosowanie korespondencyjne w kraju.
Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

Do poniedziałku 29 czerwca wyborcy, który w lipcu będą chcieli zagłosować za granicą, mogli złożyć wniosek o głosowanie korespondencyjne. Osoby te mogą jeszcze do 9 lipca do północy zgłosić chęć głosowania osobistego w konsulatach. Warto jednak pamiętać, że nie w każdej placówce dyplomatycznej poza Polską taka forma głosowania jest możliwa (wpływ na to ma sytuacja epidemiologiczna danego kraju). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie ewybory.msz.gov.pl.

II tura wyborów prezydenckich - ważne terminy dla wyborców głosujących w Polsce

Do wtorku 30 czerwca jest czas na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego w Polsce. Mogą złożyć ją te osoby, które chcą zagłosować korespondencyjnie w II turze, a wcześniej nie złożyły takiego wniosku. Dokumenty przyjmowane są w urzędach w dzielnicy, w której figuruje się w spisie wyborców. Wnioski można składać także przez internet - za pośrednictwem platformy ePUAP. 

Do niedzieli 5 lipca do godz. 23:59 można zawnioskować online o wpisanie do rejestru wyborców, czyli na stałe zmienić miejsce głosowania. Wnioski można składać przez stronę www.gov.pl.

Do wtorku 7 lipca zamiar głosowania korespondencyjnego mogą zgłosić osoby, które przebywają na kwarantannie.

Do wtorku 7 lipca wyborcy mają czas dopisać się do spisu wyborców w miejscu, gdzie 12 lipca będą przebywać. Wnioski można składać osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

Do piątku 10 lipca zgłoszenie głosowania listownego przyjmowane jest od osób objętych kwarantanną po 7 lipca.

Do piątku 10 lipca wyborcy mogą złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Zaświadczenie to upoważnia do głosowania w każdym lokalu wyborczym na terenie kraju i za granicą (jeśli w danym państwie możliwe jest głosowanie osobiste, a nie tylko korespondencyjne). Zgubienie wniosku oznacza, że dana osoba nie będzie mogła wziąć udziału w wyborach. Zaświadczenie wydawane jest przez urząd na terenie obwodu, gdzie ujęci jesteśmy w spisie wyborców. Taki wniosek można złożyć także online.

Osoby, które podczas pierwszej tury wyborów dopisały się do spisu wyborców adekwatnego do swojego miejsca przebywania, to także 12 lipca będą do niego dopisane. Jeśli na drugą turę osoba np. zameldowana w Gdańsku, ale głosująca w I turze w Warszawie wyjedzie na wakacje w inne miejsce, to musi złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Zaświadczenie to wydaje wtedy urząd, gdzie dopisaliśmy się do spisu na wybory, czyli w opisanym wyżej przypadku będzie to urząd w Warszawie.

Więcej o: