"Wiadomości" TVP zapomniały o wyniku Kwaśniewskiego z 2000 r. Twierdzą, że to Duda był najlepszy

"Prawie 8,5 mln głosów. Jeszcze nigdy tak wielu Polaków nie poparło prezydenta Polski ubiegającego się o reelekcję" - usłyszeli w poniedziałek widzowie "Wiadomości" TVP. Tymczasem rzeczywistość jest inna. W 2000 r. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski uzyskał ponad milion głosów więcej od Andrzeja Dudy.

"Wiadomości" TVP w poniedziałkowym wydaniu poinformowały o cząstkowych wynikach pierwszej tury wyborów prezydenckich. Gdy emitowano wydanie o godz. 19.30, znane były wyniki z ok. 99,8 proc. lokali wyborczych. Andrzej Duda zdobył ponad 8,4 mln głosów (43,67 proc.), a Rafał Trzaskowski ponad 5,8 mln (30,34 proc.).

"Prawie 8,5 mln głosów. Jeszcze nigdy tak wielu Polaków nie poparło prezydenta Polski ubiegającego się o reelekcję" - stwierdzono w materiale autorstwa Karola Jałtuszewskiego i Tomasza Skiby.

Takie stwierdzenie nie jest jednak prawdą - w 2000 r. ubiegający się o reelekcję Aleksander Kwaśniewski zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich, uzyskując blisko 9,5 mln głosów (53,9 proc.).

Materiał był dostępny m.in. na koncie "Wiadomości" TVP na Twitterze oraz na oficjalnej stronie internetowej programu. Został jednak usunięty.

Zobacz wideo Od czego zależy sukces Trzaskowskiego w II turze?

Wybory prezydenckie 2020. Wyniki po pierwszej turze

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak poinformował w poniedziałek przed południem, że według cząstkowych danych (z ok. 99,8 proc. komisji) pierwszą turę wygrał Andrzej Duda, zdobywając 43,67 procent głosów. W drugiej turze znajdzie się też Rafał Trzaskowski (30,34 proc.).

Trzeci jest Szymon Hołownia, który otrzymał poparcie 13,85 proc. głosujących. Czwarte miejsce zdobył Krzysztof Bosak (6,75 proc.). Na kolejnych lokatach uplasowali się Władysław Kosiniak-Kamysz (2,37 proc.) i Robert Biedroń (2,21 proc.). Wyniki poniżej 0,3 proc. uzyskali Stanisław Żółtek, Marek Jakubiak, Paweł Tanajno, Waldemar Witkowski i Mirosław Piotrowski.

Frekwencja, według cząstkowych danych, wyniosła 64,4 procent.

Więcej o: