Wybory 2020. Czy Duda weźmie udział w czwartkowej debacie TVN, Onet i WP? Bielan: Mamy wtedy duże spotkanie

Wszystko wskazuje na to, że prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału w zaplanowanej na czwartek debacie z Rafałem Trzaskowskim organizowanej przez TVN, Onet i WP. - Akurat w czwartek mamy duże spotkanie z mieszkańcami w województwie lubuskim - stwierdził rzecznik sztabu Dudy, europoseł Adam Bielan, pytany o udział prezydenta w debacie, w której udział zadeklarował już kandydat Koalicji Obywatelskiej.

W poniedziałek 6 lipca w Końskich ma się odbyć debata prezydencka z udziałem Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego organizowana przez Telewizję Polską. "Formuła debaty przewiduje zadawanie pytań przez publiczność. Prowadzący [Michał Adamczyk - red.] będzie jedynie moderatorem spotkania" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie TVP.

Wcześniej - w najbliższy czwartek - miała odbyć się debata organizowana przez TVN, Onet i WP. Zaproszenie na tę debatę zdążył już przyjąć Rafał Trzaskowski. Wygląda jednak na to, że Andrzej Duda w czwartkowej debacie udziału raczej nie weźmie.

- Akurat w czwartek mamy duże spotkanie z mieszkańcami w województwie lubuskim, ale idąc do studia, widziałem zaproszenie ze strony telewizji publicznej do debaty w nowym formacie, town hall, to jest format znany w Stanach Zjednoczonych

- mówił w "Kropce nad i" w TVN24 rzecznik sztabu Andrzeja Dudy, Adam Bielan.

- W poniedziałek będziemy na debacie telewizji publicznej w Końskich - zadeklarował. Dodał, że nie wie, czy Andrzej Duda przyjmie zaproszenie na debatę organizowaną przez TVN, Onet i WP w innym terminie.

Do kwestii debat odniósł się wcześniej w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydencki doradca Andrzej Zybertowicz. - Może będzie casting ofert na debaty? Jeśli będą inne bardzo atrakcyjne propozycje, prezydent rozważy je wszystkie i wybierze taką, która dla obu sztabów będzie do przyjęcia - powiedział.

- Sądzę, że media same zgłoszą się na casting, jestem przekonany, że Andrzej Duda nie będzie unikał debaty - dodał Andrzej Zybertowicz.

Zobacz wideo Od czego zależy sukces Trzaskowskiego w II turze?

Wybory prezydenckie 2020. Wyniki

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak poinformował w poniedziałek przed południem, że według cząstkowych danych (z 99,78 proc. komisji) pierwszą turę wygrał Andrzej Duda, zdobywając 43,67 procent głosów. W drugiej turze znajdzie się też Rafał Trzaskowski (30,34 proc.).

Trzeci jest Szymon Hołownia, który otrzymał poparcie 13,85 proc. głosujących. Czwarte miejsce zdobył Krzysztof Bosak (6,75 proc.). Na kolejnych lokatach uplasowali się Władysław Kosiniak-Kamysz (2,37 proc.) i Robert Biedroń (2,21 proc.). Wyniki poniżej 0,3 proc. uzyskali Stanisław Żółtek, Marek Jakubiak, Paweł Tanajno, Waldemar Witkowski i Mirosław Piotrowski.

Frekwencja, według cząstkowych danych, wyniosła 64,4 procent.