TVP ogłosiła datę debaty prezydenckiej przed drugą turą wyborów. "Nowatorski format"

Wybory prezydenckie 2020. W poniedziałek 6 lipca odbędzie się debata prezydencka przed drugą turą wyborów - poinformowała Telewizja Polska. Zostanie ona zorganizowana w miejscowości Końskie, transmitować ją będą TVP1, TVP Info i TVP Polonia.

"Telewizja Polska zorganizuje debatę prezydencką przed drugą turą wyborów prezydenckich. Debata odbędzie się w poniedziałek, 6 lipca o godz. 21:00 w miejscowości Końskie" - poinformowało w poniedziałek po południu Centrum Informacji TVP.

Dlaczego zdecydowano się akurat na tę miejscowość w woj. świętokrzyskim? To nawiązanie do słynnych słów byłego już przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że "wybory wygrywa się w Końskich, a nie w Wilanowie".

Debata transmitowana będzie w TVP1, TVP Info i TVP Polonia. Jak informuje TVP, zorganizowana zostanie "w nowatorskim formacie Town Hall Debate znanym z debat prezydenckich w USA".

"Formuła debaty przewiduje zadawanie pytań przez publiczność. Prowadzący [Michał Adamczyk - red.] będzie jedynie moderatorem spotkania" - czytamy w komunikacie.

Zobacz wideo Od czego zależy sukces Trzaskowskiego w II turze?

Wybory prezydenckie 2020. Debata przed drugą turą

Rafał Trzaskowski krótko po ogłoszeniu wyników sondażowych zaapelował do Andrzeja Dudy o wspólną debatę przed II turą wyborów prezydenckich. TVN, Onet oraz Wirtualna Polska zaproponowały w poniedziałek, by odbyła się ona w czwartek 2 lipca o godzinie 19:25.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej już potwierdził swój udział. "Stawiam sprawę jasno - chciałem debaty, chcę debaty, będę na debacie!" - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski.

Wybory prezydenckie 2020. Wyniki

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak poinformował w poniedziałek przed południem, że według cząstkowych danych (z 99,78 proc. komisji) pierwszą turę wygrał Andrzej Duda, zdobywając 43,67 procent głosów. W drugiej turze znajdzie się też Rafał Trzaskowski (30,34 proc.).

Trzeci jest Szymon Hołownia, który otrzymał poparcie 13,85 proc. głosujących. Czwarte miejsce zdobył Krzysztof Bosak (6,75 proc.). Na kolejnych lokatach uplasowali się Władysław Kosiniak-Kamysz (2,37 proc.) i Robert Biedroń (2,21 proc.). Wyniki poniżej 0,3 proc. uzyskali Stanisław Żółtek, Marek Jakubiak, Paweł Tanajno, Waldemar Witkowski i Mirosław Piotrowski.

Frekwencja, według cząstkowych danych, wyniosła 64,4 procent.

Więcej o: