Wybory prezydenckie 2020. Duda zdobył głosy Polonii w USA. W Chicago wygrałby w I turze

Wybory prezydenckie 2020. Wśród Polonii w Stanach zdecydowanie wygrał Andrzej Duda, oddając pole Rafałowi Trzaskowskiemu tylko w Houston, Waszyngtonie i Los Angeles. Gdyby natomiast prezydenta wybierano w Chicago, Duda wygrałby już w I turze.

Wybory prezydenckie 2020 nie rozstrzygną się w I turze - to już pewne. Państwowa Komisja Wyborcza ma dane z blisko 100 proc. obwodów, jednak na oficjalne stanowisko trzeba jeszcze poczekać. W drugiej turze zmierzą się urzędujący prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zobacz wideo Rafał Trzaskowski wzywa Andrzeja Dudę do debaty

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie w USA. Duda z ponad 65 proc. poparcia w Chicago

PKW udostępniła m.in. dane dotyczące tego, jak głosowano w obwodach za granicą. W Stanach Zjednoczonych Duda pokonuje Trzaskowskiego 47,5 proc. do 37 proc. Na dobry wynik urzędującego prezydenta wpłynęły przede wszystkim głosy z Chicago i Nowego Jorku.

Na dziewięć obwodów Duda wygrał w sześciu, a Trzaskowski w trzech. Tylko raz kandydat inny niż wyżej opisani uzyskał dwucyfrowe poparcie - to Szymon Hołownia, który zdobył 10,37 proc. w Los Angeles.

Duda w trzech obwodach w Chicago zdobył kolejno: 68,89, 67,32 i 65,69 proc. głosów. W tym mieście Trzaskowski miał zaledwie od 19 do 21 proc. poparcia. Gdyby więc głosy z Chicago decydowały o wyborze prezydenta, Andrzej Duda wygrałby już w I turze.

Wybory prezydenckie 2020. Walka w Nowym Jorku, trzy miasta dla Trzaskowskiego

Mniej zdominowany przez Andrzeja Dudę był pojedynek w Nowym Jorku. Tam prezydentowi nie udało się przekroczyć pułapu 50 proc., ale miał w trzech obwodach 49, 47 i 46 proc. W tych samych regionach Trzaskowski miał z kolei 36, 37 i blisko 39 proc.

Rafał Trzaskowski w wyborach prezydenckich w USA zwyciężył za to w trzech miastach: Houston (48 proc.), Waszyngtonie (55 proc.) i Los Angeles (54 proc.). W tym ostatnim odniósł największe zwycięstwo nad Dudą - urzędujący prezydent uzyskał tam 23 proc. głosów.

Więcej o: