Wybory 2020. Wybory na Podkarpaciu. Podtopienia nie zatrzymały wyborców, poszli oddać głos na Andrzeja Dudę

Mieszkańcy województwa podkarpackiego chętnie wzięli udział w wyborach prezydenckich, chociaż od wielu dni region ten zmaga się z podtopieniami. Największe poparcie w województwie zebrał urzędujący prezydent Andrzej Duda.
Zobacz wideo Andrzej Duda: Moja przewaga jest potężna

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej z 91,53 proc. komisji wyborczych wynika, że zdecydowanie najwięcej głosów w regionie zdobył Andrzej Duda. Kandydata Prawa i Sprawiedliwości poparło dotychczas 61,69 proc. wyborców. Na drugiego Rafała Trzaskowskiego zagłosowało już tylko 15,38 proc. mieszkańców Podkarpacia.

Andrzej Duda zdecydowanie wygrywa w powiatach, które ucierpiały w wyniku podtopień

Dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda zauważył, że przewaga Andrzeja Dudy zwiększa się jeszcze bardziej w regionach tego województwa, które zostały dotknięte powodzią. "Jaki wpływ na wynik wyborów miały podtopienia na Podkarpaciu? Na przykład taki..." - pisze dziennikarz i udostępnia wyniki z gminy Jasienica Rosielna, gdzie policzono już wszystkie głosy wyborców.

Na pierwszym miejscu, z poparciem aż 78,47 proc. głosujących znalazł się Andrzej Duda. Na kolejnym miejscu, z 8,37 proc. znalazł się Krzysztof Bosak, a na trzecim Szymon Hołownia, na którego oddano 5,45 proc. głosów. Poza podium znalazł się Rafał Trzaskowski, na którego oddano 5,36 proc. głosów.

Podtopienia w ostatnim czasie odnotowano w powiatach krośnieńskim, przemyskim i brzozowskim. Jak w tych regionach przedstawia się poparcie dla kandydatów? W pierwszym z wymienionych najwięcej głosów otrzymał Andrzej Duda (63,82 proc.), a na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski (13,79 proc.). W powiecie brzozowskim przewaga jest jeszcze większa i wynosi 72,11 proc. Andrzeja Dudy nad 9,25 proc. Rafała Trzaskowskiego. W powiecie przemyskim 65,93 proc. wyborców oddało głos na kandydata PiS, a 13,08 proc. na Kandydata Koalicji Obywatelskiej. Przewaga prezydenta zmniejsza się jednak w Przemyślu, gdzie Andrzeja Dudę wskazało 47,22 proc. głosujących, a Rafała Trzaskowskiego 29,34 proc. wyborców.

Tereny, które ucierpiały w wyniku ulewy w piątek 26 czerwca, odwiedził w sobotę Mateusz Morawiecki. Premier zadeklarował pomoc rządu w usuwaniu zniszczeń i w odbudowie infrastruktury.  Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg dodała, że rząd przekaże zasiłki na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych tych osób, które ucierpiały w wyniku podtopień. Zasiłek będzie wynosić do 6 tysięcy złotych. Dodatkowo będą wypłacane dodatkowe środki: do 20 tys. zł na remont oraz nawet do 200 tys. zł na odbudowę domu. Na pokrycie pierwszych strat ma zostać wypłaconych około 4 mln złotych. 

Więcej o: