Sondaż na II turę wyborów 2020. Przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim wynosi mniej niż 1 proc.

Sondaż exit poll po pierwszej turze wskazał, że do rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich konieczne jest przeprowadzenie drugiej tury głosowania. Według sondażu Kantar dla TVN24 w drugiej turze wyborów nieznacznie lepszym wynikiem będzie mógł cieszyć się Andrzej Duda.

Sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 został przeprowadzony w niedzielę 28 czerwca tuż po ogłoszeniu wyników exit poll pierwszej tury. Zgodnie z badaniem, 12 lipca na Andrzeja Dudę zagłosuje 45,5 proc. badanych. Kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego wskazało 44,7 proc. ankietowanych.

Sondaż TVN24 dla II tury wyborów. Andrzej Duda wygrywa o 0,8 proc. z Rafałem Trzaskowskim

Dodatkowo 9,9 procent badanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem". Sondaż przeprowadzony został na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1513 pełnoletnich osób. Badanie wykonano metodą mieszaną, w której wykorzystano wywiady telefoniczne i internetowe.

Zobacz wideo Trzaskowski: Dziękuję Małgorzacie Kidawie-Błońskiej

Podobny sondaż przeprowadzono także przez pracownię Indicator dla TVP Info. Tam jednak różnica między kandydatami jest większa.

Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że w pierwszej turze wyborów najwięcej głosów zdobył urzędujący prezydent Andrzej Duda. Na polityka popieranego przez PiS i Zjednoczoną Prawicę zagłosowało 41,8 procent badanych. Na drugim miejscu uplasował się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski z poparciem 30,4 procent badanych.

Jeżeli te wyniki się potwierdzą oraz żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż 50 proc. poparcia, to Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich. Kandydaci będą mieli dwa tygodnie na poprowadzenie kampanii i przekonanie niezdecydowanych wyborców.

Więcej o: