Wybory 2020 - kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów? Szef PKW podał datę

Szef Państwowej Komisji Wyborczej powiedział, że wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich mogą zostać przedstawione już we wtorek. Najpóźniejszy przewidywany przez PKW termin to środa 1 lipca rano.

- Ogłoszenie wyników wyborów możliwe we wtorek. Sądzę, że najpóźniej w środę rano - powiedział podczas wieczornej konferencji szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Protokoły z lokali wyborczych muszą spłynąć do PKW do wtorku 30 czerwca do godziny 21.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020 zostaną podane najpóźniej w środę 1 lipca

Zgodnie z sondażem IPSOS zleconym dla TVN, TVP i Polsatu wynika, że w drugiej turze wyborów zmierzą się kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Pierwszy z wymienionych polityków uzyskał 41,8 proc. poparcia, a drugi - 30,4 proc.

Na trzecim miejscu znalazł się kandydat niezależny Szymon Hołownia, którego poparło 13,3 proc. wyborców. Na kolejnych miejscach uplasowali się kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak - 7,4 proc., kandydat Lewicy Robert Biedroń - 2,9 proc. i kandydat Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,6 proc.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Kandydaci, którzy się w niej znajdą, mają więc przed sobą dwa tygodnie kampanii wyborczej, by przekonać do siebie nowych wyborców.

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?
Więcej o: