Wybory 2020. Hołownia przekaże poparcie Trzaskowskiemu w II turze? "Wiem, na kogo na pewno nie zagłosuję"

Zgodnie z sondażem exit poll, przeprowadzonym przez pracownię IPSOS na zlecenie TVP, TVN i Polsatu, Szymon Hołownia zajął trzecie miejsce w wyborach prezydenckich. Kandydat nie powiedział, na kogo zagłosuje w drugiej turze, ale dodał, że "wie, na kogo na pewno nie".

Najwyższe poparcie, według badania exit poll otrzymał Andrzej Duda (41,8 proc.), natomiast na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski (30,4 proc.). Szymon Hołownia zajął trzecie miejsce z wynikiem 13,3 proc.

Zobacz wideo Hołownia: Niech was ręka boska broni przed tym, żeby mówić, że przegraliśmy wybory

Decyzja Hołowni o udziale w wyborach za trzy lata. "Tu się wszystko może wydarzyć"

Tuż po ogłoszeniu wyników wyborów i wystąpieniu podczas spotkania swojego sztabu w wywiadzie dla TVN24 Hołownia zdradził, czy weźmie udział w wyborach parlamentarnych ze swoim ruchem, które odbędą się za trzy lata. - Przeżyłem właśnie kampanię, która trwała sześć miesięcy i w niej się zawaliło wszystko, później znowu odbudowało, świat się zaczął kręcić w inną stronę przez epidemię. Proszę mnie nie pytać co będzie za trzy lata, bo nie wiem, co będzie za miesiąc. Tu się wszystko może wydarzyć - powiedział.

Następnie Hołownia odniósł się do dwóch kandydatów, którzy według sondażu exit poll otrzymali największą liczbę głosów. - Wszystko się może wydarzyć, kiedy kandydat Duda zostanie prezydentem, a i wszystko może się wydarzyć, kiedy prezydentem zostanie kandydat Trzaskowski. Nauczyłem się, że to długa perspektywa, ale też umiejętność reagowania na to, co przynosi każdy dzień - oznajmił Hołownia.

Hołownia o tym, na kogo nie odda głosu w II turze wyborów

W dalszej części wywiadu dla TVN24 kandydat na prezydenta opowiedział o tym, na kogo zagłosują jego wyborcy. - Oni nie będą oddawać głosów, bo wielokrotnie o tym z nimi rozmawiałem i tysiące razy to tłumaczyłem, jak to będzie wyglądało. Ja powiem na kogo zagłosuję dopiero po tym, jak porozmawiam z moimi liderami, bo to jest dla mnie najważniejsze, ja chcę robić taką politykę. Najpierw rozmawiam z ludźmi, a nie mówię im, gdzie mają iść - powiedział Hołownia.

Po chwili reporter TVN24 zapytał Hołownię, czy będzie się sugerował opinią innych osób. - Ja wiem, na kogo na pewno nie zagłosuję. Nie zagłosuję na Andrzeja Dudę - krótko wskazał.

Na koniec Hołownia powiedział, że nie będzie to głos oddany "z urzędu". - Ja z moimi liderami we wtorek uzgodnimy agendę trzech czy czterech najważniejszych dla nich rzeczy i położymy ją przed kandydatem Rafałem Trzaskowskim. To będą zawsze osobiste decyzje tych ludzi, wolnych ludzi, którzy dołączyli do naszego ruchu. Za dużo z nimi rozmawiałem, żeby wiedzieć, że nie mogę ich traktować przedmiotowo. Ci ludzie przychodzili z różnych światów. Niektórzy nie chodzili na wybory przez 60 czy 80 lat. To niesamowite, ile energii obywatelskiej udało nam się wyzwolić - zakończył Hołownia.

Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich 2020.Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich 2020. Gazeta.pl

Więcej o: