II tura wyborów 2020. Do 10 lipca można złożyć wniosek, który umożliwi głosowanie na wakacjach

Zgodnie z wynikami exit poll w drugie turze wyborów prezydenckich zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Osoby, które wyjadą wtedy na wakacje, także będą mogły wziąć udział w głosowaniu. Wcześniej jednak muszą złożyć wniosek o wydanie specjalnego zaświadczenia.
Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

Druga tura wyborów prezydenckich wypada 12 lipca, kiedy część głosujących może być na wakacjach. W takiej sytuacji wyborcy mogą ubiegać się o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w innym miejscu.

Wybory 2020. Zaświadczenie do prawie do głosowania - jak i gdzie złożyć?

Zaświadczenie o prawie do głosowania upoważnia danego wyborcę do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania znajdującym się na terenie kraju, jak i za granicą. Wniosek złożony przed dniem pierwszej tury skutkuje wydaniem zaświadczenia o prawie do głosowania także na drugą turę. Osoby, które teraz chcą się ubiegać o to zaświadczenie, mają na to czas do 10 lipca.

Zaświadczenie wydawane jest przez urząd gminy, w której jesteśmy zameldowani. Można je uzyskać również drogą elektroniczną - składając wniosek na platformie ePUAP. Wniosek powinien zawierać: nazwisko, imię albo imiona, datę urodzenia, numer PESEL i adres zamieszkania. Wzór takiego wniosku dostępny jest na stronach urzędów, m.in. Urzędu Miasta Warszawa.

Wydanie zaświadczenia skutkuje wykreśleniem ze spisu wyborców w naszym obwodzie na dane wybory. W sytuacji, gdy zgubimy zaświadczenie, nie otrzymamy kolejnego. Utrata zaświadczenia skutkuje więc tym, że wyborca nie będzie mógł wziąć udziału w głosowaniu.

Osoby, które chcą zagłosować za granicą, mogą też skorzystać z systemu elektronicznej rejestracji kandydatów. Najpóźniej do 29 czerwca 2020 roku do północy wyborca za granicą (jeśli nie zarejestrował się na pierwszą turę wyborów) może zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Najpóźniej do 9 lipca do północy wyborca może zgłosić chęć głosowania osobistego - w obwodach umożliwiających głosowanie osobiste.

Więcej o: